Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi

Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi Kısaca Yazı

Çocukların eğitimleri ailede başlar ve yaşları ilerleyince öğretmenleri ile devam eder. Yaratılışları gereği çocuklar, okul çağına geldiklerinde bile yardıma muhtaç ve öğrenmeye açlardır. Öğretmenler onların bu gereksinimlerini karşılayan yardımcılarıdır. Çocukların her türlü sorunlarıyla ilgilenirler, okuma yazma öğretirler ve ailelerinin yokluğunu hissettirmemeye çalışırlar. Bu sayede çocuklar sosyal ortamlara daha kolay alışırlar. Verdikleri bu eğitime ek olarak öğretmenler çocuklara vatan, millet sevgisi kazandırırlar, özgüvenlerinin gelişmesini sağlayıp başarıya ulaşmalarını kolaylaştırırlar.

Bir toplum gelişmiş ülkelerin seviyesine ulaşabilmek için eğitim ve öğretimin kalitesini yükseltmeli, eğitimi bilimsel metotlarla yapmalı. Kalkınmış bütün ülkeler eğitim sorunlarını ortadan kaldırabilmiş ülkelerdir. Atatürk de Kurtuluş Savaşından sonra eğitim ve öğretimin önemini vurgulamış, ilk hedefinin milli irfanı yükseltmek için çabalamak olduğunu söylemiştir. Bu alanda büyük değişikliklere imza atmıştır.

Atatürk, başöğretmen olarak 24 Kasım 1928’de Millet Mekteplerini açmış, okuma yazma seferberliği başlatmıştır. İşte bu mekteplerin açılış günü ve Atatürk’ün başöğretmenliğinin kabul edildiği gün öğretmenler günü ilan edilmiştir. O tarihten beri her yıl kutlanmaktadır.

İnsanları doğru yola yönlendiren, eğiten ve yetiştiren öğretmenlerimizin günü, öğretmenler ve öğrenciler arasında yıllardır saygı ve sevgi çerçevesinde kutlanmaktadır. Cefakar öğretmenlerimizin önemini bir kez daha düşünmemizi sağlayan önemli bir gündür.

Bu sebeplerle öğretmenlerimizi unutmamalı, bu değerli günde onların aklımızda olduğunu hatırlatmalıyız. Onları ziyaret etmeli ve günlerini kutlamalıyız.

Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi İle İlgili Yazı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.