Öğretmene Nöbet Ücretinde Merak Edilenler

Daha önceki toplu sözleşme dönemlerinde sık sık dile getirilen öğretmene nöbet ücreti bu yıl yapılan toplu sözleşmede karara bağlandı ve öğretmenler sonunda nöbet ücretine kavuştu. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılının en çok konuşulan konularından bir tanesi de nöbet ücreti olmuş hatta bazı sendikalara bağlı öğretmenler greve giderek okullarda nöbet tutmamıştı. Toplu sözleşmelerin kırmızı çizgisi olarak belirlenen öğretmene nöbet tuttuğu saatler için ek ders verilmesi yapılan görüşmelerde olumlu sonuçlandı ve öğretmenlere nöbet ücreti ödenmesi hükümet tarafından kabul edildi.

Öğretmenlere verilecek olan nöbet ücreti ile ilgili olarak toplu sözleşmede şu maddeye yer verildi:

“MADDE 22- (1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.”

Bu maddeye göre;

1- Nöbet ücretinin ödenebilmesi için o tarihte eğitimin fiili şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

2- Nöbet tutulan günde fiili olarak görev yapan öğretmen ve müdür yardımcılarına nöbet ücreti verilecek.

3- Verilecek olan nöbet ücreti 2016 senesinde haftalık 2 saat, 2017 senesinde ise haftalık 3 saat olarak ödenecek.

6- 2016 yılı ocak ayı için belirlenen nöbet ücreti gündüz için 140*0,088069 olarak belirlenmiştir. Bu miktar da, 12,32 liraya karşılık gelmektedir ancak bu rakamdan gelir vergisi ve damga vergisi kesildiğinde tuta düşmektedir. Bu durumda ayda 8 saat nöbet ücreti alacak olan bir öğretmene 2016 yılında 98 lira brüt ek ders ücreti ödenecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.