Öğretmen Atamalarında Başvuru Sayısı 70000’i Aştı

Öğretmen atamalarının sonuna geldiğimiz şu günlerde öğretmen adaylarının kafası karışık ve hepsi kaygı içerisinde. Bir taraftan atanmak isteyen öğretmenler bir taraftan da Doğu illerine atanmaya korkuyor.

4 Eylül tarihinde Milli Eğitim bakanlığı tarafından yapılacak olan 37 bin öğretmen ataması için tercihler alınmaya başlandı. Bu başvuruların bitiş tarihi ise 10 Eylül. Yani başvuruların bitmesi için son üç günün içerisindeyiz ve bu aşamada ortaya çıkan tablo öğretmen atamalarının ülkede ne kadar büyük bir sorun oluşturduğunu gösterecek türden.

İçinde bulunduğumuz dönemde toplamda 400 bin öğretmen atama beklerken bugüne kadar bu öğretmenlerden sadece 70 bini başvurularını tamamlamış durumda. Bu rakam söz konusu öğretmenlerin sadece %18’inden ibaret. Tahminlere göre başvuru yapacak öğretmen sayısı 10 Eylül tarihinde 100 bini bulacak.

Bu durumda atanmak isteyen öğretmenlerden her yüz öğretmende 25 kişi tercih yapmış olacak. Bu öğretmenlerden ise sadece 37’snin ataması gerçekleştirilebilecek. Atama bekleyen toplam öğretmen sayısı göz önünde bulundurulduğunda ise bu 400 bin öğretmenden sadece %32’sinin ataması yapılmış olacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.