Öğretmen Atamaları Eylül Ayında mı Yapılacak

Geçtiğimiz yıllarda yapılmış olan İdari Yargılama Usulü Kanunundaki düzenleme ile merkezi sınavların yargılanmasına hızlandırma getirilmişti. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre Coğrafya öğretmenliği ve Sosyal bilgiler öğretmenliği alanlarının sonuçları açıklanmamış ve bu sonuçların açıklanması için mahkeme kararın çıkması beklenmektedir. Söz konusu hızlandırılmış süre ise 40 günü bulmaktadır. Hal böyle olunca da iki alanın sonuçlarının açıklanması eylül ayını bulacak bu da atamaların gecikmesine sebep olacaktır.

ÖSYM konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada yargıdan kaynaklanan gecikmeler sebebi ile MEB ile istişare içinde olduklarını ve karışıklığın çıkmaması için görüşmelerin yürütüldüğünü bildirmiştir. Bu sebeple adayların içinin rahat olmasını isteyen ÖSYM bu gecikme sebebi ile adayların hiçbir hak kaybının bulunmayacağını özellikle ifade etmektedir.

Adayların merakla beklediği 2015 öğretmen atamaları ne zaman yapılacak, sorusunun cevabı görüldüğü gibi yargıda sonuçlanmaktadır. Bu sebeple kararın çıkmasının kırk günü bulması durumunda öğretmen atamalarının eylül sonunu bulabileceği uzmanların tahminleri arasındadır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.