Öğrenim Özrü Davasında İlk Zafer Geldi

Öğretmenlerin yüksek lisans yapmasından dolayı başka illere tayin hakkı olan, Öğrenim Özrü Atamaları geçen yıl, yeni Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER tarafından çıkarılan bir KHK ile kaldırılmıştı. KHK’nin çıkmasıyla birlikte yapılan 2 özür grubu atamasında öğrenim özrü ataması haliyle yapılmadı. İşte yüksek lisans eğitimini sürdüren öğretmenler o tarihten beri atamalarının yapılması için hukuk mücadelesi veriyor. O mücadelelerden zaferle sonuçlanan ilk davanın haberi geldi.

öğrenim özrü davasıYozgat’ta görev yapan ve öğrenim özrü talebiyle Ankara’ya tayin isteyen öğretmeni mahkeme haklı buldu, öğrenim gördüğü ile tayinine onay verdi. Basında bu haber, “öğretmenlerin zaferi” gibi genel bir ifade ile duyuruldu. Ancak, öğrenim özründen atama bekleyen öğretmenleri, bu konunun “Zafer” gibi bir tabirle karşılamamaları için birtakım açıklamalar yapmak istedik.

Kazanılan bu dava, bölge idare mahkemesinin kararı olduğu için kesinlikle bütün öğretmenleri kapsamamaktadır. Öğrenim özründen tayin bekleyen bütün öğretmenleri kapsaması için, ilgili olumlu sonucun en üst idari mahkeme olan Danıştay mahkemesinden çıkması gerekmektedir. Önceki eğitim-öğretim yılında Danıştay’a intikal eden ancak Danıştayın olumsuz yanıt (Yürütmeyi Durdurmaya Ret , Esastan Görüşülme Devam Ediyor) verdiğini hatırlatmak isteriz. Yozgat’ta davayı kazanan ve ataması gerçekleştirilen öğretmenimizin dava sonucunu, kendi davalarınızda elinizi güçlendirmesi açısından kullanabilirsiniz. Ancak bu dava sonucu, hiçbir davaya %100 etki edecek derecede emsal teşkil etmez. İdari davalarda dava sonucunun emsal teşkil etmesi, kararın bizzat Danıştay mahkemesinden çıkması gerekmektedir.

Sonuç olarak, öğrenim özründen atama bekleyen öğretmenlerimiz kesinlikle hukuk mücadelelerini bırakmamalı, bu şekilde olumlu çıkan davaları, ellerini güçlendirmesi açısından mahkemeye ek delil olarak sunmalıdırlar. Çünkü çözümün bireysel bazda ve idare mahkemelerinden geçtiğini söyleyebiliriz. Danıştay’dan bütün mağdurların ataması yapılacak şekilde bir kararın çıkmasına ihtimal vermiyoruz. Hükümet yanlısı olan bir Danıştay mahkemesinden , hükümet aleyhine kararın çıkmasını beklemek beyhude olur. Bölge idare mahkemelerinin bazıları bu şekilde olumlu kararlar verecektir. Atamaları yapılacak öğretmenler çıkacaktır. Biz burada Danıştay’ın tarafsız olmadığını düşündüğümüz kadar birçok bölge idare mahkemesinin de bağımsız olmadığı inancını taşıyoruz. Öğrenim özründen ataması yapılmış ya da yapılacak olan öğretmenlerimizi şanslı gruptan sayabiliriz. Hukuk mücadelenizi sonuna kadar bırakmayınız …

Öğrenim Özrü Facebook Grup Sayfası İçin Tıklayın

eokul-meb.com – 09.12.2012

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.