Öğrenilmiş Çaresizlik

Öğrenilmiş Başarısızlık , Öğrenilmiş Çaresizlik Oku ,Öğrenilmiş Başarısızlık Hikaye

 

Bir köpekbalığı aç halde bir akvaryuma konulur .Balık akvaryumun her yerinde yüzebilmektedir Avlayacağı bir şeyler aramaktadır.

Sonra akvaryuma küçük bir balık konur Köpekbalığı küçük balığı yemek için hemen harekete geçer Çünkü açtır (motivasyon) , küçük balığı yiyebileceğine inanmaktadır (özgüven) ve küçük balığı yemenin kendi ellerinde (kontrol) olduğunu düşünmektedir.

Küçük balığı yemek için ilk saldırısında kafasını ne olduğunu algılayamadığı sert bir şeye çarparak şok geçirir Çünkü bilim adamları küçük balık ile köpekbalığının arasına cam bir bölme yerleştirerek onları ayırmışlardır! Köpekbalığı ‘balık aklıyla’ düşündüğünden camı görememekte ama kafasını çarptığında camı algılamaktadır.

Sonra bir daha dener, yine kafasını cama çarpar Bir daha dener, tekrar aynı şeyi yaşar Tanımlayamadığı bir şey hedefine ulaşmasına ‘engel’ olmaktadır.

Yaklaşık 48 saat sonra köpekbalığı küçük balığı yemek için uğraşmayı bırakır Evrensel, ‘Büyük balık küçük balığı yer” kuralı işlememektedir Büyük balık depresyona girmiş gibidir Çaba harcamayı bırakmıştır Çünkü ne yaparsa yapsın o küçük balığı yiyemeyeceğine inanmıştır.

Deneyin ikinci aşamasına geçildiğinde araştırmacılar aradaki cam bölmeyi kaldırır Artık köpekbalığı isterse küçük balığı yiyebilecektir Önünde hiçbir engel bulunmamaktadır Çok da açtır!

Araştırma ekibi neler olacağını beklemeye başlarlar Şaşırma sırası bilim adamlarındadır Çünkü köpekbalığı küçük balığı yemek için hiçbir şey yapmaz Küçük balığı kovalayıp büyük balığın alanına geçirirler ama yine de yemek için hiçbir hamle yapmaz.

Sonuç çok dramatiktir, büyük balık açlıktan ölmek üzere olmasına rağmen yine de küçük balığı yememiştir.

Köpekbalığı küçük balığı neden yemedi? ‘Aç ama gururlu’ olduğu için mi?

Bilim adamları köpekbalığının içine düştüğü ruh durumuna ‘öğrenilmiş çaresizlik’ demektedir Öğrenilmiş çaresizlik, bir canlının defalarca denediği halde istediği sonucu alamaması durumunda, bir sonraki denemesinde başarısız olacağını beklemesinden dolayı, deneme cesaretini kaybedip hiçbir şey yapmaması halidir.

Bu hale öğrenilmiş başarısızlık da diyebiliriz Köpekbalığı geçmişteki denemelerinde başarısız olunca, gelecekteki denemelerinde de başarısız olacağını öğrenmiştir Bu durum bize milyarlarca insanın neden başarısızlık halinde yaşadığı halde başarılı olmak için hiçbir şey yapmadığını açıklıyor.

Öğrenilmiş çaresizlik, bir daha deneme cesaretini kaybetmektir Sürekli başarısızlık korkusuyla hareket etmektir Kendine olan güvenini, ‘başarabilirim’ inancını kaybetmektir Öğrenilmiş çaresizlik zihne takılı bir psikolojik kelepçedir

Biz bu deneyden öğrenilmiş çaresizlik teorisinden daha fazlasını öğrenebiliriz Bu dersler neler olabilir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.