Öğrencilerin Uyum Eğitimine Veliler de Katılabilecek

2018 2019 Eğitim Öğretim yılı öğrencilerin uyum eğitimi İlkokul 1.sınıflar, veliler yanında gidebilecek.

Okula yeni başlayacak öğrencilerin okul ortamına alışmaları için verilen’ uyum eğitimi’ gereği gerekli görüldüğü durumlarda öğrenci velileri de sınıfa alınabilecek.

Gerek okul öncesi gerekse de ilkokul 1. Sınıf öğrencilerinin alıştıkları doğal ortamdan okul ortamına geçişi belli bir uyum sürecini de beraberinde getiriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı uyum sürecini kolaylaştırmak ve öğrencilerin endişelerini gidermek için onlara drama, sportif faaliyetler, oyun gibi etkinlikler düzenleyerek onları okul ortamına hazırlayacak.

Yeni uyum programı 2006-2007 yılından beri okullar açılmadan bir hafta önce uygulanıyor. Böylelikle öğrenciler hem okulu ve öğretmenlerini hem de arkadaşlarını tanıyor.

Bu yılki uyum programı ise 9-13 Eylül tarihleri arasında olacak.

okul çantası

Rehber öğretmenler aktif katılacak

Uyum programı okul öncesi ve zümre sınıf öğretmenleri tarafından ortak bir karar çerçevesinde hazırlanıyor.

Uyum programı kapsamına göre öğrencilere okul personeli tanıtılacak, sınıf, lavabo, spor salonu gibi fiziki ortamlar tanıtılacak. Böylelikle öğrencilerin okul ortamına daha kolay adapte olmaları sağlanacak.

Sınıf öğretmenleri gerekli metaryalleri de bu hafta kullanarak öğrencilere tanıtımını sağlayacak.

Bu süreç boyunca rehber öğretmenlerde aktif olarak yer alacak.

Velilere de eğitim

Uyum sürecinde velilere de çocuklarına karşı duyarlı olma ve onları tanıma konusunda eğitim verilecek, öğrencide oluşabilecek kaygılar bu konuda alınabilecek tedbirler vb. gibi konularda bilgilendirme yapılacak.

Tüm bunların dışında öğrencilerin okula adapte olabilmeleri için de gerekli görülen zamanlarda veliler sınıfa alınabilecek.

Öğrencilere yaka kartı

Yeni uygulamaya göre öğrencilere yaka kartı takılarak, okul idaresi ve elemanları tarafından öğrencilere isimleriyle hitap edilmesi sağlanacak.

Öğrencilerin sınıf ortamını ev ortamı gibi benimseyebilmeleri için de öğretmenle birlikte sınıflarını süsleyecek, yaptıkları faaliyetleri sergileyecek ve kendine ait bir kitaplık oluşturabilecek.

Yeni eğitim öğretim yılı, 16 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.