Öğrencilere Verilecek Tablet Bilmecesi

Mevcut hükümetin , seçim malzemesi yaptığı ve ciddi bir oy getirisi olduğunu düşündüğümüz tablet vaadinde son durum ne, bugünkü yazımızdan en önemlisi bu konu bizce. Sitemize gelen yüzlerce yorumdan anlaşılan şu ki, birçok öğrenci tabletleri sabırsızlıkla bekliyor. Hiç şüphesiz tabletlerin eğitime katkısı çok fazla olacaktır. Bu noktada uygulamayı destekliyoruz. Destekliyoruz da nereye kadar ? Tabletler birkaç dönem içerisinde bütün öğrencilere ulaştırılacaktı. Her ne kadar bu süre kesin ifadelerle belirtilmemiş olsa da kamuoyunda öyle bir izlenim bırakılmıştır.

Türkiye’de 16 milyon öğrenci olduğu düşünüldüğünde , bütün öğrencilere tabletlerin teslim edilmesi mevcut üretim düşünüldüğünde 5 yıldan önce imkansız. Zirâ , MEB 2012 2013 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında 49 bin tane tablet dağıtımı yapacak. Fatih Projesinin bu hızlı ilerlemesini(!) oranladığımızda yılda maksimum 100 bin tablet yapar. Yani, hükümet bu hızda devam ederse , komik ama gerçek yaklaşık 160 yılda projeyi tamamlamış olacak.

Kamuoyu Yanıltılıyor

İlk etapta 5. ve 9. sınıf öğrencilerine tablet dağıtımı yapılacak dendi. Bu ifadeler halk arasında öyle bir algılandı ki, sanki bir yıl içerisinde bütün 5. ve 9. sınıf öğrencileri tabletlerine kavuşmuş olacaklardı. Tablet sözünün verildiği 12 Haziran 2011 seçimlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. Ancak şu ana kadar tabletlerine kavuşan öğrenci sayısı bir elin parmağını geçmez.  Soruyoruz , bu tabletler ne ara verilecek , sözler ne zaman tutulacak.

Öğrenciler Uyutuluyor , Teknoloji Eskiyor

Mevcut üretim hızına göre bütün öğrencilerin tabletlerine kavuşması için 160 yıl geçmesi gerekiyor dedik ya, haydi biz biraz daha iyimser olalım, ve 5 yıl içerisinde bütün öğrencilere tabletlerin dağıtıldığını düşünelim. Şu anki duruma göre bu imkansız , ancak biz çok çok iyimser olduğumuzu düşünelim diye 5 yıl dedim. Sizce 5 yıl önce üretilen bir tablet bilgisayar ile 5 yıl sonra üretilen bir tablet bilgisayar arasındaki teknoloji farkı nasıl olur ? Bırakın yılı , aylar içerisinde bile teknolojinin hızla yenilendiği bir çağda , öğrenciler arasında oluşacak olan bu teknoloji farkını nasıl kapatacaksınız ? Yeni bir tablet mi vereceksiniz yoksa ?

Tablet bilgisayar vaatleri de bir masaldan ibaret idi. Masalımız devam ediyor. Masalımızın adı : Uyuyan Güzel …

eokul-meb.com (kaynak göstermeden alıntı yapılamaz)

 

39 yorum

  1. bizim okula geçen yıl tablet dağıtılmış fakat bu sene 9. sınıflara dağıtılımadı zaten ben bu projeyi gereksiz buluyordum bilimse araştırmalar yazarak daha iyi algılanabileceğini gösteriyor hemde bu projenin başlatılmasından bir kaç yıl geçti hala pilot birkaç okulda tablet var bu hızlada devam ederse ancak bu tabletleri torunlarımızın ellerine göreceğiz kısacası bu tablet olayı tam bir bilmece oldu ve bir seçim vaatinden öteye geçemedi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.