Öğrenci Her Dersten Başarılı Olamayabilir

Bu yazımız öğrencilerden çok velileri ilgilendiriyor. Çoğu veli aynı konuda şikayetçidir. Çocuğum Matematik dersi yada Sosyal bilgiler dersi hariç bütün derslerde başarılı bu derste neden başarısız. Öğretmen mi yetersiz yoksa başka sorun mu var diye soruşturup dururlar. Çocuklarının ilgili alanda yetersiz olduğunu yani o yönde zekasının gelişmediğini kabul etmezler.

Çocuğunuz A dersinden çok başarılı, B dersinden de aksine başarısız olabilir. Bu durum sadece bir yazılıda meydana gelmişse, bunu çocuğun çalışmamasına ya da aile-sınıf ortamındaki durumunun elverişli olup olmamasına bağlarlar. Ancak durum öyle değildir. Bir çocuk sözel derslerde başarılı olup sayısal derslerde aynı başarıyı gösteremeyebilir. Ya da tam tersi sayısal derslerde daha çok başarılı olabilir. Bu durum tamamen çocuğun kimi dersleri benimsemesi,kabul etmesi zemininde anlam kazanır.

Her insanda belirli bir zeka türü daha çok gelişmiştir. Ve çocuklar için bu durum ilgi alanı kavramıyla eş değerdir. Önemli olan çocuğun hangi alanda yaratıcı olduğunu tespit etmek ve çocuğun yönde gelişmesini sağlamaktır. Bu tarz bir girişim hem çocuğu yetersiz olduğu bir alana zorlamayacak hem de ilgi duyduğu ve yeterli olduğu alanda kendini geliştirme fırsatı bulacaklar. Öğretmen ve velilere düşen en büyük sorumluluk bu noktada, öğrencileri başaramadıkları derslerden dolayı yargılamamaları, aksine kendilerine destek vermeleridir. Bilhassa veliler çocuklarının başarısızlıklarını arkadaşlarının ya da başka öğrencileri başarılarıyla kıyaslama hatasına düşmemelidir. Bu yönde yapılacak bir girişim çocuğunuzu aşağılık kompleksine sokacak ve kendisine güveni yitirmesine yol açacaktır.

eokul-meb.com

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.