ODTÜ’ye 30 Yaş Sınırını Kaldır Tavsiyesi

Kamu Denetçiliği Kurumundan ODTÜ’ye uyarı niteliğinde bir tavsiye geldi. KDK’dan, ODTÜ’ye 30 yaşını doldurmuş öğrencilerin yurtlarda kalmaması yönündeki uygulamasını kaldırması yönünde öneri geldi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde eğitim gören bir öğrenci, üniversiteye bağlı yurtlarda barınmak için gerekli başvuruları yaptı. Üniversitenin ‘Yurtlar Yönetmeliği’nde yer alan madde kasamında 30 yaşını doldurduğu için öğrencinin başvurusu kabul edilmedi. Öğrenci ise hakkını aramak için Kamu Denetçiliği Kurumu’na gitti.

Kamu Denetçiliği Kurulu araştırması esnasında ODTÜ yönetiminden bir yazı geldi. Bu yazıda “30 yaş ve üzerinde olan ve yurtta kalan öğrencilerin yaş farkından dolayı diğer öğrencilerle uyum sorunu yaşayabilecekleri nedeni ile yurt başvurularının kabul edilmediği” bilgisi yer aldı.

ODTÜ yönetiminden gelen yazıda kişilerin haklarını engelleyen bu uygulamanın normlar hiyerarşisine ters düştüğü için Kamu Denetçiliği Kurumu, yönetmelikte belirtilen 30 yaş sınırının kaldırılması, ve konuyu dava eden o öğrenciye de yurtlarda kalma imkanı verilmesi için üniversiteye öneride bulundu.

Bahsi geçen yönetmeliğin de yurtlarda barınma gereksinimini karşılayan öğrencilerin 30 yaşını doldurduktan sonra çıkarılmalarına ilişkin bir madde olmadığı da verilen öneride belirtildi. Ayrıca ülkemizde üniversite eğitimi için belirlenmiş bir yaş sınırının olmadığı da eklendi. Ayrıca verilen bu karar emsal niteliği taşıyacak bu tarz sorunlar yaşayan gençlere örnek olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.