Obama’nın Eşine Selam Verilmedi

ABD Başkanı Obama ve heyeti, Suudi Arabistan’ın çiçeği burnunda kralı Salman’la istişare etmek ve baş sağlığı dilemek için başkent Riyad’a uçtu. Fakat ABD Başkanı Obama’nın eşi Michelle Obama’nın başını örtmemesi nedeni ile tepki çekti ve karşılamada es geçildi. İşte o anlar..

ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Kralı Abdullah’ın ölümü nedeniyle taziyelerini iletmek ve yeni Kral Selman ile buluşmak üzere dün Hindistan’dan Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a geçti.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Obama, havalimanında Suudi Kralı Selman, Veliaht Prens Mukrin bin Abdülaziz, ikinci Veliaht ve İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayif’in yanı sıra birçok bakan, prens, askeri ve üst düzey yetkili tarafından resmi törenle karşılandı. Obama’ya gezisinde First Lady Michelle Obama’nın yanı sıra ABD üst düzey istihbarat ve askeri yetkilileriyle birlikte Bush ve Clinton döneminin üst düzey isimleri de eşlik etti.

DEVLET TELEVİZYONU BUZLADI

Öte yandan, Michelle Obama ziyarette pantolon üzerine uzun bir ceket giymeyi tercih ederken, bazı Batılı kadın konukların yapmış olduğu gibi başını örtmedi. Başkent Riyad’daki törende bazı üst düzey Suudi yetkililerin Michelle Obama’nın elini sıkmadığı görüldü. Kimi Suudi sorumlular ise ABD’li First Lady’nin elini sıkmaktan çekinmedi.

Ülkedeki birçok kişi Twitter üzerinden Michelle Obama’ya tepki gösterdi. Suudi kullanıcılar, First Lady Obama’nın Endonezya ziyaretinde başını örttüğüne dikkat çekerek, “Neden Suudi Arabistan’da örtünmedi” sorusunu sordu. Suudi Arabistan devlet televizyonunun Michelle Obama’nın yüzünü yayın sırasında buzlaması da dikkat çekti.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE RAĞMEN

Obama’nın delegasyonunda, Dışişleri Bakanı John Kerry ve CIA Direktörü John Bennan da yer aldı. Siyasi yorumcular, böylesine üst düzey bir heyetle Riyad’a giden ABD’nin insan hakları ihlallerine rağmen Suudi Arabistan’a verdiği önemi vurguladığını belirttiler. Petrol politikalarının yanı sıra terörle mücadelede de Suudiler, ABD’nin önemli bir müttefiki.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.