Nutuk Hangi Yılları Kapsar?

Aşağıda nutuk hangi yılları kapsar kısaca olarak ele alacağız.

Nutuk, Mustafa Kemal’in cumhuriyeti ilan ederek Halk Fırkası’nı kurduktan sonraki yıllarda parti grup toplantılarında okuduğu ve günler süren bir konuşma metni olarak bilinmektedir. Nutuk, Mustafa Kemal’in bizzat kaleme aldığı bir metindir. Daha sonradan kitap haline getirilmiştir.

Nutuk yazılış itibariyle Milli Mücadele yıllarını, cumhuriyetin ilanını ve ilanından sonraki inkılap yıllarının ilk devresini anlatmaktadır. Bu bakımdan 1919 – 1927 yılları arasında gerçekleşen siyasi olayların anlatıldığı bir kitap olarak bilinmektedir. Eski harflerle yazılmıştır, harf inkılabından sonra tekrar basılmıştır. Nutuk, en çok basılan kitaplardan biridir. Türk Tarih Kurumu aslını basmaktadır. Fakat özetinin özeti olarak öğrencilerin okuması için basıldığı da olmuştur.

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Nutuk Hangi Yılları Kapsar? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Tekirdağ birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  2. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Nutuk Hangi Yılları Kapsar? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Gümüşhane birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.