Nuri Demirağ Kimdir Kısaca

Aşağıda Nuri Demirağ kimdir kısaca olarak ele alacağız.

Nuri Demirağ, 1886 yılında Divriği’nde doğmuştur. 1957 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Yaşadığı dönemde Mühürzade Nuri Bey olarak tanınmış ve bilinmiştir. Türk siyasetçi ve iş adamı olarak tarihe geçmiştir. Cumhuriyet dönemi kalkınma politikalarında uygulayıcı olarak görevler yapmıştır.

Nuri Demirağ, cumhuriyet döneminde, demir yolları ulaşım ağlarının genişletilmesi projelerinde yer almıştır. Mühendis ve müteahhit olarak aldığı görevlerde 10 bin kilometrelik yolun bin iki yüz elli kilometrelik kısmını tamamlamayı başararak büyük bir işe imza atmıştır.

Yaptığı demir yolu ulaşımı hizmetleri için soyadı kanunun çıkmasının ardından kendisine Mustafa Kemal Atatürk, tarafından Demirağ soyadı verilmiştir. Yurdun dört bir yanında demir yollarının hizmete girmesi için gerekli teknik desteğin sağlanmasında önemli bir rol oynamıştır.

Cumhuriyet dönemi sayılı zenginleri arasında yer almıştır. Türkiye’de birçok fabrika kurmuştur. Her alanda öncü olmaya ve araştırmalar yapmaya devam etmiştir. İlk uçak fabrikası, ilk paraşüt fabrikası ve ilk sigara kağıdı üretim tesisleri Nuri Demirağ önderliğinde kurulmuş ve faaliyete geçmiştir.

İstanbul boğazı’na köprü yapılmasını, barajların inşa edilmesini, Keban Barajı’nın muhakkak yapılmasını öne sürmüştür. Türkiye’nin üçüncü muhalefet partisi olarak bilinen Milli Kalkınma Partisi’nin kurucusudur. Girişimci, sanayici, iş adamı olarak kalkınmadan yana faaliyetlerini ve yatırımlarını sürdürerek bu ülke için büyük fedakarlıklar yapmıştır. Nuri Demirağ, yetmiş bir yaşında ölmüştür.

Nuri Demirağ Kimdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Nuri Demirağ Kimdir Kısaca kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.