Nümismatik Nedir

Tarih bilimi insanın geçmişi ve geçmişte yaşanan olaylar hakkında bir çok açıdan araştırma yapmaktadır. Bu yazımızda sizlere bu bilim dallarından birisi olan nümismatik nedir vikipedi konusunda bilgi vereceğiz.

Tarihi dönemlerde toplumların kullanmış oldukları tarihi paraları inceleyen bilim dalına nümismatik adı verilmektedir. Günümüzde ise sikke ya da eski kağıt paraları biriktirip sergileme işine de bu isim verilmektedir. Diğer adı ise sikkeciliktir. Bu alanda çalışmalar yapan bilim adamlarına ise “nümismat” adı verilir.

Nümismatik biliminde temelde eski dönemlerde yaşayan insanların günlük hayatta kullanmış oldukları sikkeler incelenmektedir. Bu sikkeler arkeolojik kazılar sonucunda yer altındna atrihi bulgular olarak çıkarılır ve böylece incelemeye alınarak nümismatlar tarafından hangi dönemde, hangi uygarlık ya da toplum tarafından kullanıldığı saptanır.

Her ne kadar bu bilim dalında öncelikle sikkeler araştırılsa ve incelense de tarihi dönemlere ait kağıt paralar, madalyon, jetonlar da bu bilim alanında incelenmektedir.

Nümismatik Nedir Kısaca Tanımı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.