Nüfus Sayımının Amaçları

Bir ülkede yaşayan insanların sayısını, bir yıl içinde ülkede yaşayan insanların sayısının nasıl değiştiğini, ülkedeki çalışan nüfus oranını, okuma-yazma bilen vatandaşların oranını hesaplamak için yapılan sayıma nüfus sayımı adı verilir.

Nüfus sayımı sayesinde bir ülkedeki nüfus artışının hızı ve oranı saptanır ve böylece ülke çapında nüfus sayımı sonuçları doğrultusunda nüfusu arttırmak ya da nüfusu azaltmak için çalışmalar yapılır ve planlamalar hazırlanır. Nüfus sayımı sonuçlarına göre eğer bir ülkede işsizlik oranının fazla olduğu saptanırsa o ülkede işsizliği en aza indirgemek için devlet tarafından yeni çalışma sahaları oluşturulur. Bununla birlikte eğer nüfus sayımı sonuçları okuma-yazma oranlarının düşük olduğu görülürse ülke çapında eğitim seferberliği başlatılır ve böylece okuma-yazma oranı yükseltilmeye çalışılır.

Nüfus sayımı sayesinde ülkede ihtiyaç duyulan sektörler bulunur ve bu sektörlerin eksikleri ya da fazla bulunan yönleri hesaplanarak bu konularda önlemler alınır. Mesela; nüfus sayımı sonucunda bir şehirde ya da ilçede okula gidecek olan nüfusun çok fazla olduğu görülürse o bölgeye daha fazla okul ve derslik yapılır.

Nüfus Sayımının Amaçları Nelerdir Maddeler Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.