Nüfus dağılımının iklim tiplerine göre değişiklik göstermesinin nedenleri

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaa Yayınları Sayfa 35

SORU: Nüfus dağılımının iklim tiplerine göre değişiklik göstermesinin nedeni nedir?

CEVAP:  İklim elemanlarından SICAKLIK ve YAĞIŞ nüfus dağılışında en etkili olanlardır. Ilıman ve yeterli yağış alan yerler sık nüfusludur. Dünya nüfusunun zaten çoğu ılıman iklim kuşağında yaşar. İklim koşullarının insan yaşamına uygun olmadığı soğuk iklim, çöl iklimi, karasal iklim, çok aşırı sıcak ve yağışlı ekvatoral iklimle kutup altı iklim bölgeleri seyrek nüfusludur.
Ülkemizde nüfusun yoğun olduğu yerlerin, genelde kıyı bölgeler olmasında ılıman iklimin büyük etkisi vardır. Kurak ve kışları aşırı soğuk geçen yerlerde nüfus fazla yoğun değildir.

İklim tipleri nüfus dağılımında etkilidir. Ülkemizde Akdeniz ve Karadeniz iklimleri daha ılıman ancak Karasal iklim sert şartlara sahiptir. Akdeniz ve Karadeniz iklimleri tarım, hayvancılık gibi ekonomik faaliyetlere ve yerleşmeye uygunken, Karasal iklimde tarım faaliyetleri ve yerleşme daha zordur. Karasal iklimde kış ayları sert, soğuk ve uzun geçer. Bu sebepler Karasal iklimin etkili olduğu yerlerde nüfusun az yoğunlaşmasına sebep olurken, Akdeniz ve Karadeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde nüfusun daha çok yoğunlaşmasına sebep olmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.