Nüfus Artış Hızı Hangi Durumlarda Avantaj, Hangi Durumlarda Dezavantaj

c7

Bu yazımızda nüfus artış hızı hangi durumlarda avantaj, hangi durumlarda dezavantaj kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Nüfus artış hızı doğum ve ölüm oranları ile ilgilidir. Bir ülkede doğum oranı, ölüm oranından yüksekse nüfus artış hızı hızlıdır. Ölüm oranı, doğum oranından yüksekse nüfus artış hızı yavaştır. Eğer önlemler alınmaz da devam ederse nüfus artış hızı olmaz, nüfus azalması yaşanır.

Nüfus artış hızının yüksek olduğu durumlarda birçok avantajlar ortaya çıkmaktadır. Öncelikle genç nüfus miktarı artacağından eğitim, öğretim, sosyal ve kültürel faaliyetler sürekli dinamik halde kalacaktır. Ülkenin gelişmesi ve toplumun gelişmesi hızlanacaktır. Genç nüfusun iş gücü, üretimi, donanımlı olması ülkenin siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve kültürel bütün dengelerini güçlendirecektir.

Nüfusun gençleşmesi, ülkenin köklü bir devlet, kalıcı bir kültür varlığı oluşturması için bir fırsat ve hailyle avantajdır.  Genç nüfus, yaşlı nüfusa göre daha dinamik, atılgandır. Bu da devletlerin büyümesini hızlandıran en önemli etkendir.

Nüfus artış hızının dezavantajları ise artış hızıyla birlikte doğru orantıda gelişmeyen sağlık koşulları başta olmak üzere, ekonomik, siyasi, askeri, idari gelişmelerde krizler oluşması gibi sorunlar ortaya çıkar.

Ülke kaynaklarının doğru yöne kanalize edilememesi sonucunda ülkeler gerileme durumuna düşer. Göç vermeye başlarlar. Göç veren ülkelerin köklü ve kalıcı bir devlet ve millet geleneği oluşmaz. Böyle olunca da ülkelerin dünya üzerinde bir etkisi kalmaz.

Nüfus Artış Hızı Hangi Durumlarda Avantaj, Hangi Durumlarda Dezavantaj Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.