Nitelikli İnsan Gücü Nedir

Nitelikli insan gücü denilince aklınıza ne geliyor

Nitelikli insan gücü nedir kısaca açıklayalım.

Nitelikli insan kuvveti politikacılardan, iş sahiplerinden genelde duyulur. Nitelikli insan kuvveti ne anlama gelir veya bir kişidene gibi çağrışımlara neden olur? İlk olarak nitelik ne anlama gelir ona anlatalım. Nitelikli kişi diğer insanlardan farklı yetenekleri olan kişi anlamındadır.

Fakat nitelikli kişi her olay karşısında bu niteliklere sahip olmaz. Mesela elektrik konusunda bilgili olan kişi bu konuda niteliklidir ancak web tasarım gibi diğer olaylar karşısında becerisi yoktur. Neticede mesleksel bakımdan nitelik bir olay ile ilgili beceri ve bilgilere sahip olmaya denir.

Politikacılar ve iş sahipleri ise nitelik sahibi çalışan bulamadıkları için şikayetçidirler. Çünkü Türkiye’de mesleksel bir yeteneği bulunduran insan sayısı çok azdır. Ticaret ve endüstri açısından gelişimi hızlı olan Türkiye’de bu mesleklerde çalışacak nitelikli kişileri bulma işi epey zor bir iştir. Mesela kaynakçılık işi ile ilgili bilgili insan sayısı çok azdır. Bu işte ihtiyaç fazladır ve sanayinin çoğu alanında bu niteliği bulunduran bireyler aranır.

Fakat bizim insanımız iş belirlediği ve çoğu işi sevmediği için bu tür iş alanlarını öğrenen insan yoktur ve vasıfsız olarak yaşamlarını sürdürürler.

2 yorum

  1. biraz saçma çünkü uzatilmiş bnde bir öğretmenim ve daha çok nitelikli insan gücünün ne olduğuna onem veririm burdaki gibi nitelikli ne insan ne güç ne değill

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.