Niğbolu Savaşı Hakkında Bilgi Kısaca

Aşağıda Niğbolu Savaşı hakkında bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Niğbolu Savaşı tarihte önemli savaşlardan biridir. Osmanlı Devleti Yıldırım Bayezid dönemi yaşanan savaşlardan biridir. Niğbolu civarında kale kuşatmasına karşı Bizanslılar ile yapılan savunma mücadelesinin yaşanması olarak tarihe geçmiştir. Niğbolu Savaşı 25 Eylül 1396 yılında gerçekleşmiştir.

Niğbolu Savaşı’nın amacı, İstanbul’u Türk kuşatmasından kurtarmak hareketi ile Türkleri üstelik Balkanlardan kovalamak olarak bilinmektedir.

İstanbul’un Türklerin tehdidi altında olması Bizanslıları tedirgin etmiştir. Bu nedenle Bizanslılar önceden harekete geçip Türklerin gücünü kırmak ve moralini bozmak istemiştir. Bunda başarısız olarak güç kaybetmişlerdir. İstanbul’un fethinin engellenmesi mümkün olmuştur. Bu bakımdan tarihte en önemli savaşlardan biri olarak Niğbolu Savaşı çok iyi bilinmektedir.

1 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Niğbolu Savaşı Hakkında Bilgi Kısaca ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Çankırı birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.