Nezle Nedir Belirtileri Nelerdir

Son zamanların salgın hastalığı olan nezlenin ne olduğuna ve belirtilerine kısaca bu yazımızda değineceğiz.

Nezle; Üst solunum yollarının enfeksiyon kapması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalığın sebebi olarak pek çok etmen gösterilebilir.

Ancak başlıca belirtileri şunlardır: Hapşırma, ilk önce sulu ardından koyu şekilde alan burun akıntısı, hafif öksürüktür. Nezle hastalığı önlem alınmazsa ilerler ve kişi üşüme, titreme, ateşlenme, baş ağrısı ve gözlerinde sulanma gibi şikayetler hisseder. Hafif bir şekilde geçirilen nezle çoğu zaman ortalama üç gün ve bir hafta sürer. Ancak bu süre uzuyor ise kişi bronşları ya da akciğerleri, orta kulağı ve burun sinüslerini etkileyen ağır bir hastalık geçiriyordur. Bu hastalık bronşit, akut sinüzit gibi hastalıklara dönüşebilir.

Nezle hastalığı geçiren kişiler bol bol C vitamini bakımından zengin meyve ve ilaç almalıdır. Ateş ve baş ağrısı gibi şikayetleri var ise mutlaka ağrı kesicilere başvurmalıdır. arsa aspirin ve benzeri ilaçların alınması yararlıdır. Hastalık zamanında nane ve okkaliptüsün konulduğu suları ısıtıp bu suyun buharından istifade etmelidir. Kişi burun tıkanıklığı yaşıyor ise burun damlaları kullanmalı ve bu sayede nefes yollarının açılmasına yardımcı olmalıdır. Nezle ileri seviyeye ulaşmışsa bir antibiyotik tedavisi de uygulanmalıdır. Bu ilacı kullanmadan doktora başvurmak ise en doğru yöntemdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.