Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Nesli tükenmekte olan hayvanlar vikipedi, nesli tükenmekte olan hayvanlar hakkında bilgi vermek üzere sizler için bu yazımızı hazırladık.

Dünyamız üzerinde bir çok canlı türü yaşamaktadır ancak buna rağmen bir çok canlı türü de nesli tükenmekle karşı karşıyadır.

Nesli tükenmekte olan bazı hayvanlar;

Altın Başlı Langur; Asıl anavatanı Vietnam’dır. 10 seneyi aşkın süredir koruma altına alınsa da şuan dünya üzerinde toplamda 70 adet dolaylarında nesli kalmıştır.

Panda; Çin, Vietnam ve Burma gibi anavatanı olan Panda, doğal yaşam alanlarının yok edilmesi sebebiyle yok olma tehlikesine maruz kalmışlardır. Kapalı ve özel alanlarda üremeleri sağlanmaya çalışırken şuan hala dünya üzerindeki nesli 2 bini geçmemektedir.

Cross River Gorili; İnsanlar tarafından avlandığı için nesli oldukça azalmıştır. 80’li senelerden bu zamana kadar korunan bu türün günümüzde sayısı 1500’ü geçmemektedir.

Mekong Yayın Balığı; Güney Doğu Asya’da Mekong bölgesinde yaşayan bu yayın balığı kaçak avlandığından dolayı artık tükenmeye başlamıştır. Günümüzde bu türün dünya üzerinde sadece bir kaç yüz tane olduğu tahmin edilmektedir.

Kutup Ayısı; İzinsiz avlanma ve kutuplardaki buzulların erimesi sonucunda panda türü de tehlikeye giren nesillerden birisidir. Pandaların her geçen gün sayısı azalırken şuan 25 bin civarında panda olduğu bilinmektedir.

Meksika Yunusu; Colifornia Körfezinde doğal alanlarında yaşarlar. Ancak burada balıkçıların ağlarına takıldıklarından dolayı nesilleri tükenmek üzeredir.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar ve Nedenleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.