Nerede Oy Kullanacağım Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Nerede oy kullanacağım cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında bilgi kısaca

10 Ağustos tarihinde ilk turu yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için seçmen listeleri muhtarlıklar tarafından yayınlandı. Nerede oy kullanacağını merak edenlerin seçmen listelerini sorgulaması gerekiyor.

Seçmen listeleri 2 Temmuz’da askıya çıkarıldı. İtiraz etmek isteyenler için 9 Temmuz’a kadar süre tanındı. Yüksek Seçim Kurulu seçimin ilk turu için 10 Ağustos 2014 Pazar gününde karar kıldı. Geçerli bulunan oylarda çoğunluğun oluşmaması durumunda ikinci tur yapılacak. YSK ikinci tur için ise 24 Ağustos 2014 Pazar gününe karar verdi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanacak kişileri ilgilendiren listeler de bugün itibarıyla muhtarlıklarda askıya çıktı. Listelere itiraz etmek isteyenler 9 Temmuz’a kadar itiraz edebilecek. Bunun yanında seçmenler YSK’nın www.ysk.gov.tr internet adresinden seçmen kayıtlarının bina olarak sorgulanması gerçekleştirilebilecek. Listeler ile ilgili olarak Bağcılar Fevzi Çakmak Mahalle Muhtarı Salih Avcı konuştu. Listelerde kişilerin isimlerinin soyad sıralamasına göre yer aldığını belirtti. Listede ismi olmayan kişiler oy kullanmak istiyorlarsa 9 Temmuz’a kadar kendi adlarına kayıtlı bir fatura ile en yakın Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat etmeliler. Nüfus müdürlüğünden alınan evrakların Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilerek kişilerin listelere alınması sağlanabiliyor.

SEÇİMLER İÇİN SÜREÇ ÇOK KISA

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili konuşan bir diğer isim Bağcılar Kemalpaşa Mahalle Muhtarı Yücel Çalışkan oldu. Vatandaşlara listelerin asıldığı duyurusunun yeterli şekilde yapılabilmesi için insanların yoğun olarak bulunduğu, kahvehane, berber gibi yerlere yazı asıldığını söyledi. Vatandaşların bir kısmı isimlerinin listelerde yer alıp almadığını kontrol ederken bir kısmı da tatile gideceği için oylarını nasıl kullanacakları konusunda meraklı. Halkın teknolojinin gelişmesiyle birlikte muhtarlıklarla olan bağının koptuğundan yakınan Bağcılar 100. Yıl Mahalle Muhtarı Cem Çankaya, internet üzerinden bilgiye ulaşılabilmesinin yanında vatandaşa bizzat kendilerinin de yardım olabileceklerini belirtti. Bu hafta için muhtarlıklar cumartesi ve pazar günleri de çalışacaklar. Listeler kaldırıldıktan sonra 1 hafta- 10 gün içinde seçmen kağıtlarının dağıtılması gerekiyor. Gerekli işlemler için verilen süre oldukça kısa.

Nerede Oy Kullanacağım Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.