Neolotik Çağ nedir

Bu yazımızda Neolitik çağ hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Neolitik çağ; insanlar bu dönemden önce geçimlerini avcılık ve toplayıcılık yaparak sağlamaktaydı. Yaşamlarını ise göçebe bir şekilde sürdürmektelerdi. Neolitik çağdan itibaren artık insanlar üretime geçmiş ve ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamıştır. Ayrıca göçebe yaşamlarını terk ederek yerleşik hayata geçmişlerdir. Bu çağ; üretime geçiş dönemi diye bilinmektedir. Neolitik çağda yaşayan insanlar tarımla ve hayvancılıkla ilgilenmiştir. Birçok hayvanı da evcilleştirmişlerdir.

Üretimle beraber yerleşik yaşam alanları ve kentler kurulmuştur. Arkeologlar bu döneme ait çanak ve çömlekler bulmuştur. Bu insanların çanak ve çömlek gibi aletler yapıp kullandığına işarettir. Neolitik Çağda; Anadolu ve Trakya’da olmak üzere 257 yerleşim yeri kurulmuştur.

Bu yerleşim yerlerinin başında Diyarbakır’da kurulmuş Çayönü, Malatya’da kurulmuş Cafer Höyük, Aksaray’da kurulmuş Aşıklı Höyük, Burdur’da kurulmuş Kuruçay, Konya’da kurulmuş Çatalhöyük gelir. Bu yerleşim yerlerinde o döneme ait sanatsal, ekonomik ve toplumsal bulgular ele geçirilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.