Ne Zaman Emekli Olabilirim – Kaç Yaşında Emekli Olacağım

Kaç yaşında emekli olacağım ya da ne zaman emekli olacağım sorularının yanıtı artık sizin elinizde …

Memurlar artık kendi kendilerine ne zaman ve kaç yaşında emekli olacaklarını öğrenebilirler !

Bugün yazımızda çalışanların her fırsatta sorduğu sorulardan birini açıklayacağız. Çalışanların en çok sorduğu soru ne zaman emekli olabileceklerini içeren türden sorulardır. Kişilerin bir diğer merak ettiği soru ise hizmet sürelerinin nasıl hesaplandığıdır. Bu soruları cevaplayan ve bu tür hesaplamaları belli bir fiyat karşılığında yapan kurum ve bireyler mevcuttur. Bizde yazımızda bu hesaplamalardan ve merak edilen sorulardan bahsedeceğiz.

ne zaman emekli olacağım

Hangi tarihte emekli olacağım?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının resmi web adresinde bulunan  http://uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/  adresini tarayıcınıza yazarak bir ekrana ulaşırsınız. Çıkan ekrandaki bölümlere ise aşağıda belirteceğimiz bilgilerinizi girmeniz yeterlidir. Böylece bu sorunun yanıtını alırsınız.

İstenen bilgiler;

– Doğum tarihinizi girin ve ardından cinsiyet seçeneğini belirleyin.

– 4/c başlığı altında düzenlenen devredilen emekli sandığı alanındaki hizmetlerinizin, başlangıç ve bitiş tarihlerini doğru bir şekilde girin.

– Görevden ayrılma ve tekrar başlama gibi durumlarda bu tarihleri de mutlaka yazın. “Ekle” butonundan bu bilgileri girebilirsiniz.

–  4/a başlığında düzenlenen devredilen SSK, 4/b başlığında düzenlenen devredilen Bağ-Kur ve diğer 506 SK/20. madde kapsamında olan hizmetleriniz bulunuyor ise bu hizmetlerinizi de belirtin.

– Aynı tarihte bir çok hizmetiniz var ise bunlardan bir tanesi esas alınır.

– 18 Yaş altındayken yaptığınız hizmetler, yalnızca Kaza-i Rüşt kararı veya 18 yaş öncesi yaş tashihi geçerliyse etkili olmaktadır.

– Fiili hizmet zammı süresinden faydalanmış bireyler bu tabloya esas tutulamaz.

Kısacası sisteme ilk girildiğinde kişi doğum tarihi ve cinsiyetini girer. 4/c başlığında düzenlenen devredilen emekli sandığı alanındaki görevlerinizi yani bir nevi memurluğa ilk başlama tarihinizi girin. Görevden ayrılmış ve yeniden başlamış iseniz bu tarihleri de “Ekle” butonundan girin. 4/a başlığında düzenlenen devredilen SSK bir nevi sigortalı hizmet verilen zamanlar, 4/b başlığında düzenlenen devredilen Bağ-Kur ve diğer 506 SK/20.Madde kapsamında olan hizmetlerde sisteme girilmelidir.

Tüm bu verilerin sisteme eklemesinin ardından hesapla seçeneğine tıklayın. Ardından hangi tarihte emekli olmaya hak kazanacağınız ve hizmet sürenize ulaşmış olursunuz. Bu çok merak edilen bilgi kolayca öğrenilebilmektedir.

Ne zaman emekli olacağım, kaç yaşında emekli olacağım, konusunda sorularınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Staj dönemimizde kabil olsa da emekli olmamuza faydasi olsa genç tasta stajla iş hayatına atildik.Üniversitede ikinci plan olduk.Sonuç ne iyi bir üniversite okuduk ne iyi bir iş sahibi olduk avavtaya iki yıl ve gelecegimizi mahvettik adı muhasebe stajiydi ama çay ocaginda kahve çay staji yaptık getir götür yaptık yapmada hor hiç goemedigin stajin pyani düşer

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.