Nasrettin Hoca Nereli

Nasrettin Hoca Nerelidir

13. yüzyılın başlarında hicri takvime göre 605, miladi takvime göre 1028 yılında doğan Nasrettin Hoca, Akşehirli bazı araştırmacıların da kabul ettiği üzere Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Hortu köyünde dünyaya gelmiştir. Bugün ise köyün adı Nasreddin Hoca’dır. Günümüzde Nasreddin Hoca’nın Eskişehirli olduğuna kesin gözle bakılmakla birlikte farklı görüşü savunan kişiler de bulunmaktadır.

Hoca’nın Eskişehir’de doğduğunu düşünmeyen kişilerin görüşüne göre Hoca Akşehirlidir. Akşehir Gölü yakınlarındaki Sivricehöyük civarında bulunan Ortaköy’de dünyaya gelmiştir.

Bunlar dışında da Nasreddin Hoca ile ilgili pek çok görüş vardır. Kayseri’de Naci Kum’un mezar taşları ile ilgili bir çalışmasında bir lahitin üzerinde Nasreddin Hoca yazdığı gündeme gelmiş ve Kayserili araştırmacı yazar Halit Erkiletoğlu tarafından da bu iddiada bulunmuştur. Ancak bu iddia İ. Hakkı Konyalı tarafından çürütülmüştür.

Azerbaycan’da da böyle iddialar görülmekle birlikte Nasreddin Hoca adına bir türbe bulunmaktadır.

Tüm bunlara karşılık Hoca ile ilgili tarihi bilgilerde ve arkeolojik bulgularda Nasreddin Hoca’nın Sivrihisar’da dünyaya geldiği kesinlik göstermiştir. Ayrıca kızının mezarı da Sivrihisar’da bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili araştırma yapan yerli ve yabancı bilim adamları bulunmaktadır.

Sivrihisar’da doğmuş olan Nasreddin Hoca Konya’ya ve oradan da Akşehir’e gitmiş ve yerleşmiştir. Ölümüne kadar da burada bulunmuştur. bir diğer görüşe göre de Sivrihisar’dan Akşehir’e gitmiş ve dini eğitiminin bir bölümünü Konya’da tamamlamış, Hace-i Cihan ile birlikte Hoca Fakih’ten ders almıştır. Nasrettin Hocanın Memleketi hakkında bilgi verdik.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.