Mutasyon Nedir Kısaca Bilgi

Bu yazımızda mutasyon hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz.

Mutasyon, bir bireyde canlı hücresinin çekirdeğinde bulunan ve kalıtsal özelliklerinin ortaya çıkmasına yardımcı olan DNA molekülünün; radyasyon, X ışını, ultraviyole, ani sıcaklık değişimleri, sigara, hava kirliliği, hazır gıdalarla beslenme, kapanmayan yaralar, asit-baz dengesindeki anormallikler ve kimyasallar nedeniyle bozulma olayına denir.

Canlıların vücut hücrelerinde görülen mutasyon olayları yalnızca o canlının özelliklerini etkiler. Ancak üreme hücrelerinde görülen mutasyon olayları hem o canlıyı hemde gelecek nesillerini etkiler. Mutasyonun etkilerinin en önemlisi bir sonraki nesile farklı genetik özelliklerin iletilmesidir. Mutasyon olayı yaşanan canlıda değişik fiziksel özellikleri meydana gelir.

Mutasyon; DNA’nın kendini doğru bir şekilde kopyalayamaması ve orijinal DNA’nın niteliğinin bozulması gibi sebeplerle gerçekleşir. Mutasyona uğramış bir DNA’nın nükleotit sayısında azalma veya artma görülür. Mutasyona uğramış canlılarda normal DNA dizilişi yerine farklı nükleotit dizilimi görülür.

Mutasyon sonucunda DNA zinciri çift taraflı bir şekilde kopabilir. Bozulma sonucu DNA’da nükleotitler yanlış bir biçimde eşleşebilir. Mutasyona uğramış canlılarda; van kedilerinin farklı göz renginde olmaları, bir elde 6 parmak oluşması ve down sendromu hastalıkları görülebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.