Müslümanların Uhud Savaşını Kaybetmesinin Sebepleri Nelerdir

Uhud Savaşının Nedenleri:

  • Mekkli putperestler Bedir savaşında Müslümanlar tarafından yenilgiye uğratılmıştı. Bunun sonunda Mekkeli müşrikler Medine dolaylarındaki tarım alanlarını tahrip etmişlerdir.
  • Mekkeli müşriklerin tarım alanlarına verdiği zararlar karşısında Hz. Muhammed Mekke kervanının alınmasına karar vermiştir. Bu kararın üzerine Müslümanların ordusu Mekke kervanını ele geçirmişlerdir.

Müslümanların Uhud Savaşında Yenilgiye Uğramasının Nedenleri:

Müslüman savaş ordusu Uhud savaşında yenilgiye uğratılmıştır. Müslümanların Uhud savaşında mağlup olmasının nedeni ise Müslümanların savaşta ganimet elde etmek için savaş disiplininin dışına çıkması olmuştur. Bu duruma neden olan en önemli kişi ise Halid Bin Velid olmuştur. Yani savaşın kaybedilmesinin en büyük sorumlusu Halid Bin Velid olmuştur.

Müslümanlar Mekkeli müşriklerin ellerinde bulunan ganimetleri almak için komutanın sözünü ve taktiklerini göz ardı etmiştir ve bunun sonucunda da savaş ve ordu disiplini bozulmuştur ve bu karışıklığı fırsat bilen Mekkeli müşrikler Müslümanların ordusunu yenilgiye uğratmışlardır.

Müslümanların Uhud Savaşında Başarısız Olmalarının Nedenleri Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.