Müslümanların Bizans İle Yaptığı İlk Savaş

Müslümanların bizanslılar ile yaptığı ilk savaş, müslümanların bizansla yaptığı ilk savaş hangisidir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Müslümanlar ile doğu roma (bizans) arasında yapılan ilk savaş Mute Muharebesi‘dir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, büyük devletleri İslamiyete davet etmiştir ve bunun için de bu büyük devletlere İslam elçileri yollamıştır. Peygamber Efendimiz’in elçi gönderdiği devletlerden birisi de Bizans İmparatorluğu idi. Hz. Muhammed, Bizans İmparatorluğu’na Haris Bin Umeyr adında bir elçi gönderdi. Fakat Bizans Valisi olan Şürahbil, İslam elçisini öldürmüştür. Bu durum üzerine Hz. Muhammed ve İslam ordusu Şürahbil’in üzerine yürümüştür ve böylece Mute Muharebesi başlamıştır.

Müslümanların 3.000 askerle girdiği Mute savaşında üç sahabe şehit olmuştur.  Bizans’ın ordusundaki asker sayısı Müslümanların yaklaşık 30 katıydı. Bu nedenle Müslüman ordusunun başında bulunan Halid Bin Velid, savaşı bitirmenin en doğru karar olacağını düşündü ve İslam ordusu o gece Medine’ye geri çekildi.

Müslümanların Bizans İle Yaptığı İlk Savaş Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

  1. Merhaba şöyle bir şey sormak istiyorum “peygamber efendimizin İstanbul fethedilecek onu fetheden komutan ne güzel komutan onu fetheden asker ne güzel asker” hadisi bu savaştan sonra mı söylemiştir ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.