Mürekkebin İcadının Önemi ve Faydaları

Mürekkebin icadının faydaları , Mürekkebin icadının önemi ve faydası kısaca özet

Mürekkep günümüzde yazı yazarken yardımcı bir araçtır. Kağıt üzerine renk vererek yazı yazmamızı sağlar. Günlük hayatımızda yardımcı olan mürekkebi kim icat etmiştir? Bu  buluşun bize ne gibi yararları dokunmuştur? M.Ö. 2500 senesinde ilk kez Çinliler keşfetmiştir. Aynı zaman diliminde Mısırlılar tarafından da keşfedilmiştir. Buna kanıt olarak bu dönemle ilgili Mısır’da bulunan tarihi yapıtlar arasında yazılı kağıtlar bulunur.

mürekkepKeşfedilen bu kanıtlarda kağıt üzerine mürekkebin tüy yardımı ile döküldüğü düşünülmektedir. Aynı dönemde Yunan ve Roma Devletlerinde de bir çok eser bulunmuştur. Bu devirde bulunan mürekkep sepi ali ve demir tannanlı biçiminde yapılmıştır. Yapılan bu mürekkepte zencefre, civa, sülfür, kantaşı vardır.

Orta Çağlarda mürekkebin içinde altın ve gümüş bile bulunurdu. Ancak 18. yüzyıllara varıldığında mürekkep yapımı daha da ilerletildi. Yapılan bilimsel deneysel sayesinde Yeni Çağ’da bir çok renk ve kalitede üretilen mürekkepler kullanıldı.

Tarihimizdeki Türk Devletlerinde ise mürekkep bezit yağının yakılması sonucunda oluşturulurdu. Musul mazısı, sirke, göztaşı ve temiz suyun kaynatılması sonucu da siyah mürekkep oluşturulurdu. Kaynatılan bu su süzülüp arap zamkı ile karıştırılırdı.

 

Peki mürekkebin bulunmasının insanlığa ne gibi yararları olmuştur?

– Bu sayede kişi ve kurumların birbiri ile yazılı haberleşmesi sağlanmıştır.
– Gazeteler, dergiler  ve broşürlerde de kullanılmıştır.
– Boyama amaçlı da faydalanılmıştır.

Mürekkebin Önemi ve İcadının Faydası hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.