Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır

Mısırlıların tarih boyunca ölülerinin bedenlerini korumak için yapmış oldukları mumyalama nedir kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

 

Öldükten sonra ikinci hayata inanan Mısır medeniyeti, ölüleri mumyalayarak ikinci hayata hazırlamışlardır. Çünkü öldükten sonra tekrar dirileceklerine ve bu nedenle de bedenlerine ihtiyaçları olacaklarını düşünmüşlerdir. Mısır tanrısı olan Osiris’in ölümünden sonra dirildiğine inanmalarıyla birlikte bu medeniyet mumyalama işlemini daha fazla önemsemişlerdir.

 

Herkesin yapamayacağı ve yapması yasak olan mumyalama işlemini sadece cerrahi ve dini eğitim almış kişiler yapabiliyordu. Bu konuda en yetkili kişi ise Baş rahipti.

Mumyalama işlemi halktan kişilere yapılmıyordu ancak önemli kişilere yapılıyordu ve eğer kişi iyi birisi ise yüzü de mumya ile benzetiliyordu. Genellikle Mısır medeniyetinde halkta önem arz eden hayvanlara, canlılara ve insanlara mumyalama işlemi yapılırdı.

Mumyalama işleminden sonra ise ölen kişinin arkasında ilahiler, ayinler ve dualar okunurdu. Bu işlemler krallar ve diğer önemli kişiler için ise daha kapsamlı bir şekilde yapılıyordu.

Mumyalama Nedir Vikipedi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.