Müjde ! Liseliler de Artık Atanabilecek

KPSS sınav kılavuzunda yer alan lise mezunu ve 18 yaşını bitirmemiş olan adayların sınavı kazanmalarından sonra tercihlerin bitiminden sonra mahkemeden kaza-i rüşt kararını gerektiren ibareye Danıştay tarafından durdurma geldi.

657 numaraları Devlet Memurları Yasası çerçevesinde 18 yaşını bitirenler memur olabiliyor. 18 yaşını bitirmeyen ancak sınavı kazanan adaylar ise mahkemeye başvurarak aldıkları ergin kılınma kararı ile atanabiliyor.

2013 yılı KPSS kılavuzunda yer alan ibareye göre liseyi bitiren ve 18 yaşını bitirmemiş olan bir memur adayı tercihlerin son gününden itibaren kaza-i rüşt kararı alarak atanabiliyor. Bu yolla adaylar tercihlerin son gününden önce ergin kılınırlarsa istedikleri kuruma atanabiliyor. Fakat adaylar tercih işlemlerinin son gününde bu kararı çıkartmakta zorlanabiliyor.

Tokat’ta bir lise mezunu ve 18 yaşını doldurmamış aday KPSS sonucunda memur olma hakkı kazandı fakat atanmadı. Gerekçe olarak tercihlerin son gününden sonra ergin kılındığı için kaza-i rüşt kararının olmaması gösterildi. Aday bu ibarenin iptal edilmesi için Danıştaya başvurdu.

Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı alındı. Davacı tarafın avukatları bu adayların büyük bir kısmının ergin kılınma kararını geç almasından dolayı atanamadıklarını belirterek bu sebeple bir çok adayın mağdur olduğunu söyledi. Danıştay tarafından verilen bu karar sonucunda artık adaylar tercihlerden sonra atama vaktine dek karar almak için mahkemeye başvurabilecek.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.