Muharrem Ayında Yapılacak İbadetler

Muharrem Ayında Yapılacak İbadetler Nelerdir

Muharrem ayı; 4 kutsal aylardan sonuncusudur. Aynı zamanda bu ayın birinci günü hicri yılbaşı başlangıcı kabul edilir. Bu ayda yapılacak ibadetler karşılığında kişiler kat kat sevap alır. Muharrem ayının ilk on günü oruç tutulması oldukça faziletlidir. Yine bu ayın 10. günü ise Aşure günü olarak bilinmektedir. İlk 10 gün oruç tutmaya gücü yetmeyenler için hiç olmaz ise aşure gününden bir gün evvel veya bir gün sonra oruç tutmalısınız. Muharrem ayı orucunun sevabı en az Ramazan ayı sevabına eştir.

aşure günü ne zaman

Peygamber Efendimiz konu hakkında şöyle söylemiştir; ”Ramazan ayından sonra en kıymetli oruç Muharrem ayında tutulan oruçtur.”

Muharrem ayı içerisinde yapılması faziletli ibadetler şunlardır;

Muharremin ilk günü yani hicri yılbaşında, her birinde bir besmele çekmek şartıyla, bir defada 1000 İhlâs-ı Şerif okuyan kişiler Allah’ın izniyle dünyadan kul hakkı alamamış bir şekilde göçecektir.

Bir diğer ibadet ise Muharrem ayının ilk on gününü oruçlu geçirip onunu günü de aşure pişirip dağıtmak çok hayırlıdır. Bu ibadeti yapan kişiler ise Allah’ın izniyle Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ile birlikte cennete nail olurlar.

Yukarıda bahsi geçen 10 günlük orucu tutamamış kimseler, en azından 8, 9 ve 10. günleri oruç ibadetini yapmalıdır. Resulüllah Efendimiz (s.a.v.) 9. günü seferde olması münasebetiyle sadece 10. günü oruç tutmuş ve bu durum hakkında şöyle buyurmuştur; “Sağ olursak gelecek sene 9. günü de tutarız”

Ayrıca muharrem ayı bitine kadar perşembe, cuma, cumartesi günleri art arda oruç ibadetini yerine getiren kişiler Allah’ın izniyle 900 yıl nâfile orucu tutmuş kadar sevap kazanır.

Muharremin ilk günü gece bir tesbih namazı kılınmalıdır. Bu namazın kılınışı şöyledir;

”Ya Rabbi bu girdiğimiz yılda beni affet, senin rızana mazhar kıl ve hidayetinle şereflendir.Yeni açılan amel defterimi sevaplarla doldurmayı bana nasip eyle. Beni senin rızandan yoksun bırakacak işler yapmaktan uzak tut” diye niyet edilir.

Tesbih namazında okunması gereken dualar;

1. rekatte: 1 tane Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü’l-Kürsî okunmalıdır. 2. rekatte: 1 tane Fâtiha-i Şerîfe, 1 tane Âmene’r-Rasûlü okunmalıdır. 3. rekatte: 1 tane Fâtiha-i Şerîfe, 1 tane Hüvellâhüllezî okunmalıdır. Son olarak 4. rekatte: 1 tane Fâtiha-i Şerîfe, 1 tane ihlâs-ı Şerîf okunarak namaz sonlandırılır.

Namaz bitiminde geçmiş günahlara tövbe edilir, Peygamber Efendimize salavât-ı şerife gönderilir ve en son kişi duasını eder.

Muharrem Ayında Yapılması Gereken İbadetler Hakkında Düşüncelerinizi ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.