Mozaik Sanatı Nedir

Sizlerde mozaik sanatının ne olduğunu merak ediyorsanız sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Mozaik, küçük, renkli parçaların yan yana yapıştırılması sonucu oluşan resim sanatına denir. Mozaik resmini meydana getiren parçalar cam, renkli taş, kiremit gibi malzemelerdir. Eski dönemlerden bu yana özellikle mozaik sanatını icra etmek için özel hazırlanmış mozaik taşları mevcuttur. Mozaik sanatının tarihi Romalılar dönemine dayanır. Romalılar, inşalarının dış döşemelerine, duvarlarına mozaik sanatından örnekler işlerdi.

Mozaik taşları; kaolin, kil gibi maddelerin yüksek sıcaklıkta pişirilmesi ve üzerlerine silisyumlu bir sır tabakası sürülmesiyle yapılmaktadır. Bu oluşturulan renkli taşlar bir resme lazım olan renklerle yan yana dizilip yapıştırılmasından mozaik eseri meydana getirilir. Mozaik sanatının meydana getirilme usülleri iki farklı biçimdir. Bunların ilki, mozaiklerin direk olarak duvara, yere, önce yapıştırıcı madde sürülmesinin ardından birer birer konulup sabitlenmesi işlemidir. Bu işlem türü oldukça zor, zahmetli ve emek gerektiren bir usuldur. Ancak diğer usüle göre daha estetik ve daha sanatsaldır. Bu işlem türünün adı doğrudan doğruya mozaik işlemektir.

İkinci usul ise mozaik taşlarını herşeyden evvel bir kartona veya kalın bir kağıda tersinden dizilip yapıştırılması ve ardından blok halinde asıl yerine birden yapıştırılma işlemidir. Islatılan kâğıt veya karton yapıştırılmış mozaik yüzeyinden çıkartılır. Bu tür genellikle yapı işlerinde kullanılır. Diğer türe göre oldukça pratiktir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.