Moritz Hauptmann Kimdir

Moritz Hauptmann Biyografi

Moritz Hauptmann, (d. 13 Ekim 1792, Dresden, Saksonya – ö. 3 Ocak 1868, Leipzig, Almanya), müzik kuramı konusun­da yazıları da bulunan Alman kemancı, besteci ve öğretmendir.

Döneminin çeşitli ustalarından ders aldı. Kemancı ve besteci olarak eğitimini Louis Spohr’un yanında tamamladı. 1820’ye değin özel saraylarda, aileler yanında çeşitli gö­revler üstlendi. Müzikle ilgili olarak mate­matik ve akustik gibi alanlarda da çalışmalar yaptı. Bir ara mimarlıkla da ilgilendi, ama bunlar dışında yalnız müzikle uğraştı.

1822’de Kassel kentinin orkestrasına katıl­dı; kompozisyon ve müzik kuramı dersleri verdi. Bu dönemde daha çok motetler, missalar, kantatlar ve şarkılar besteledi. Büyük trajik operası Mathilde 1826’da ses­lendirildi.

1842’de Leipzig’deki Thomaskirche’de (St. Thomas Kilisesi) kantor oldu. Ondan önce Johann Sebastian Bach da aynı görevde çalışmıştı. Ertesi yıl yeni kurulan Leipzig Konservatuvarı’na profesör olarak atandı. Konservatuvarda öğretme yeteneğini geliş­tirdi ve aralarında Joseph Joachim, Hans von Bülow, Arthur Sullivan ve Frederic Hymen Cowen’in de bulunduğu öğrenciler yetiştirerek bu yeteneğini kanıtladı. 1850’de Ötto Jahn ve Robert Schumann’la birlikte Bach-Gesellschaft’ı (BG) kurdu. Yaşamının geri kalan bölümünde bu derneğin başkanlı­ğım sürdürdü, Bach’ın tüm yapıtlarını içe­ren Bach-Gesellschaft dizisinin ilk üç cildini hazırladı. En önemli kuramsal çalışması Die Natur der Harmonik und Metrik’ dir (1853; Armoninin ve Ölçünün Niteliği).

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.