Moren Setleri Nedir

Moren setleri nasıl oluşur konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Moren, Türkçede buzultaş anlamına gelmektedir.

Buzulların doğa olaylarının etkisiyle ilerlemesi ya da gerilemesi olayında küçük buzulları da sürüklemesi ve tabakalaştırarak meydana getirdikleri depolara moren setleri adı verilmektedir.

Uzun zaman süren doğa koşulları ile bir çok nedenler sonucunda taşınan veya biriken buzul malzemelerinin her birine Moren ismi verilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi moren, Türkçede buzultaş anlamını taşımaktadır. Yani bizim moren kelimesine yüklediğimiz anlama uymaktadır.

Buzul zeminlerden koparak parçalanan buzul parçacıklarının yamaçlarında düşen çığlarla yuvarlanarak oluşan maddelere moren denir. Aynı zamanda da moren depoları, bünyelerinde taş, toprak, kum ve çakıl gibi irili ufaklı ve genellikle köşeli olan malzemeler de barındırmaktadır fakat bu yığılmalar düzensizdir ve morenler içerisinde belirli bir katman sırası bulunmamaktadır.

Moren set gölü ise; buzul aşındırma olaylarının sonucunda meydana gelen moren yığınlarının setler halinde birikerek bir vadi önünde göl oluşturmasıdır.

Moren Setleri Nedir, Moren Setleri Nasıl Oluşur Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.