Mondros Sonrası Yayınlanan Raporlar Nelerdir

Mondros Sonrası Yayınlanan raporların neler olduğunu merak edenler buraya… İşte akıllarınızdaki soru işaretlerinin yanıtı…

Amiral Bristol Raporu: Batı Anadolu’da Türk milletinin ne denli haklı olduğunu belirten ilk rapora denir. Bu raporda Yunanlıların Türkleri katlettiği belgelenmiştir. Bu belge ile İzmir’in işgalinin haksızlığı ve Türk mücadelesinin haklılığı ilk kez uluslarası bir belgeyle herkesin huzuruna sunmuştur.

Milne Hattı: İngiliz General Milne tarafından çizilen bu rapor Yunanistan’ın gidebileceği sınırı belirten bir harita niteliğindedir. Bu durumlara çözüm olarak için Yunan kuvvetlerinin güvenliği ve zaman kazanılması için bir hat çizilmesi gerekliliği konuşuldu ve sonucunda bu hat ele alındı. Çizildikten sonra herkese duyuruldu.

General Harbord Raporu: Türklerin doğu Anadoludaki halklılığını bildiren rapordur. Türk halkının sayısal olarak Ermenilerden fazla olduğunu tespit edip kamuoyuna duyurmuştur.

Doktor Esad Işık Raporu: Doğu Anadolu da Ermeni Yurttaşlar üzerinde aşı denemesi yapıldığını iddia eden ve yazılı olarak belirten rapora denir.

Sandler Raporu: Hatayla ilgili İsveçli Diplomat Sandler ‘in hazırladığı rapora verilen addır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.