Mondros Ateşkes Antlaşmasının Önemli Maddeleri ve Yorumları

Dünya savaşından sonra savaşın durması için devletler arasında bir antlaşma imzalanmıştır. Bu yazımızda sizlere önemi büyük olan Mondros Ateşkes antlaşmasının önemli maddeleri konusunda bilgi vereceğiz.

  • Bu antlaşmanın en önemli maddesi 7. maddedir. Bu madde ile itilaf devletleri Anadolu’yu işgal edebilmek için kendilerine bahane yaratmışlardır. Bu madde ile Osmanlı devleti işgale açık hale gelmiştir ve ülke bütünlüğü tehlikeye girmiştir.
  • Doğu Anadolu’daki Vilayet-i Sitte olan Diyarbakır, Erzurum, Van, Bitlis, Elazığ, Sivas illerinde karşıklık çıkarsa itilaf devletleri bu illerin herhangi birini işgal edebilecekler. (24. madde) Bu madde ile İtilaf Devletleri Doğu Anadolu’da kurmak istedikleri Ermeni Devleti’nin temellerini atmaya çalışmıştır.

Bu iki önemli madde haricinde diğer maddeler ise Osmanlı Devletinin bağımsızlığını yok etmeye ve diğer ülkelere bağımlı hale getirmeye yönelik maddeler olmuştur ki bu maddeler devletin güvenliğini de tehdit etmiştir. Çünkü ordular terhis edilmiştir ve silahlanma sona ermiştir.

Mondros Ateşkes Antlaşmasının Önemli Maddeleri ve Açıklamaları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.