Modern Müzik Akademisi ”Film Müziği” programı

Modern Müzik Akademisi, Türkiye’de ilk kez ”Film Müziği Bölümü”nü hizmete açtı.

Bölüm başkanlığını Doruk Somunkıran’ın yürüttüğü ve 2 yıl süren programa lise mezunu, belli bir müzik birikimi olan herkes başvurabiliyor.

Modern Müzik Akademisi Müdürü Güç Başar Gülle, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, film müziğinin, film endüstrisinin bir parçası olmaya başladığı zamanlarda sadece Klasik Batı Müziği repertuvarının örneklerinin taklit edilmesiyle müzik ihtiyacının giderilmeye çalışıldığını söyledi. Gülle, Klasik Batı Müziği eğitimi almış müzisyenlerin film müziği endüstrisinde yer aldığını anlattı.

Özellikle Amerikan sinemasının gelişmesiyle müzik eğitimi veren kurumlarda film müziği bölümü ihtiyacının hissedildiğine dikkati çeken Gülle, son 30 yıldır birçok müzik okulu için film müziği bölümünün önemli yer tuttuğunu kaydetti.

Gülle, Modern Müzik Akademisi’ndeki ”Film Müziği” programının 2 yıl sürdüğünü kaydederek, şu bilgileri paylaştı:

”İlk yıl öncelikle temel müzisyenlik dersleri veriliyor. Bu dersler, Kulak Eğitimi, Caz ve Klasik Armoni, Temel Piyano Eğitimi, Aranjman. İkinci yıl ise uygulamaya yönelik dersler veriliyor. Bunlar Film Müziği Tasarımı, Elektronik Ses Tasarım, Jingle Yazımı, Orkestrasyon. Ayrıca Film Müziği tarihi dersiyle de öğrencilerimize genel bir görüş kazandırmaya çalışıyoruz.”

Programa lise mezunu, belli bir müzik birikimi olan herkesin başvurabildiğini belirten Gülle, yapılan seviye belirleme sınavı ile adayların programa alındığını kaydetti.

Gülle, net bir oran bilinmese de Türkiye’de çok fazla film müziği veya görsel yapım için müzik eğitimi almış müzisyen bulunmadığına işaret ederek, ”Müzisyen, sektörde kendini tanıtırken yaptığı örnek çalışmalarla daha net bir resim ortaya koyabilir. Bunu sağlamak için belli bir müzisyenlik eğitimi dışında deneyimli bir eğitmenle yapılacak uygulamalarla elinde oluşacak kısa süreli görseller için tasarlanan müzikler, müzisyeni tanıtan en somut örnekler olacaktır” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.