Mobil Cihaz Kullanımında Yeni Düzenleme

Resmi gazetede yayınlanan elektronik kimlik bilgisine dair cihazları kayıt altında tutma yönetmeliği hakkındaki yazıyı sizlere derledik.

İşletmeciler, çalıntı veya bertaraf edilmiş cihazlar 24 saat içerisinde, kimlik ve cihaz bilgileri değişmiş olanların ise BTK kayıtlarında yer almasa da maksimum 60 gün içinde elektronik haberleşme bağlantısı kesilecek.

Yönetmelikle elektronik kimlik bilgilerinin cihazların kayıp, kaçak veya çalıntı olmasını engellemek amacı ile kullanılacağı söylendi.

Buna göre IMEI numaraları, beyaz, siyah, gri ve eşleştirilmiş beyaz olarak listede bulunacak.

İşletmeciler, IMEI numarası beyaz veya eşleştirilmiş beyaz olan cihazlara elektronik haberleşme hizmeti sunacak, siyah olanlar ise listede siyah olduğuna dair mesaj alacak.

Mobil Anahtarlama Merkezi (MAM) altyapısına sahip işletmeciler , abone numarası ile eşleştirme yaparak, kullanıma açılanlar dışında, 24 saat içinde kayıp, çalınan veya bertaraf olan cihazlar 24 saat içerisinde, BTK da yer almadığı halde kullanımı tespit edilen cihazlar ise 60 gün içerisinde kullanıma kapatılacak.

Siyah listeye alınan IMEI numaraları ise neden siyah listede olduğuna dair sms gönderilecek.

Yolcu beraberinde getirilen cihazlar ise cihazı kayıt altına almak için e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Mevzuat gereği e-devletten kayıt 60 gün içerisinde gerçekleştirilebilecek. Cihaza ait IMEI numarası beyaz listede olmasına rağmen kayıp veya çalıntı ise e-devlet üzeriden veya telefon yollu ile Bilgi ve İhbar Merkezine ihbar yapılabilecek.

Ayrıca resmi gazetede: “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Tebliğ” resmi gazetede yayımlandı.

İthal edilen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazlara ait IMEI numaraları teknik kontrolden geçmedikçe kayıt altına alınmayacak.

Kayıt altına alınan her bir IMEI numarası için 46 kuruş kayıt ücreti ödenecek. Yabancı uyruklu kişiler de yurtdışından getirdiği cihazları bir abone numarası ile kullanabilecek.

Yolcu beraberinde yurt dışından gelen cihazların arızalanması durumunda ve ana kartı değişirse ilk kayıt başvurusu BTK’ya yapılacak ve IMEI değişimi gerçekleşecek.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.