Mısır’da Tıp Biliminin Gelişmesinin Nedeni Nedir

Mısır’da tıp ve eczacılık alanları oldukça gelişmiştir. Mısır’da tıp biliminin gelişmesi bir çok nedene bağlıdır. Mısır toplumunda öldükten sonra tekrar dirileceğine inanırlardı yani ölümden sonra tekrar bir hayatın olduğu inancı vardı. Bu nedenle de Mısır uygarlığında ölen kişilerin mezarlarına o kişilerin öldükten sonra kullanacaklarını düşündükleri bazı eşyalarını, araç ve gereçlerini de mezara koymuşlardır.

Mısır uygarlığı sanatında din ağırlıklı olarak kullanılıyordu. Bu nedenle Mısır uygarlığında ölen kişilerin tekrar dirileceklerini ve ahirette yaşamaya devam edeceklerini düşündüklerinden dolayı ölen kişilerin cesetlerinin bozulmamasını ve çürümemesini amaçlamışlardır. Bu amacın doğrultusunda da Mısır toplumunda ölen kişiler mumyalanmaya başlamıştır ve böylece Mısır uygarlığında mumyalama tekniği gelişmeye başlamıştır.

Mısırlılar ölülerini mumyalarken insan vücudu ile oldukça yakın olmuşlardır ve insan vücudunu inceleme fırsatı bulmuşlardır çünkü mumyalama işlemi sırasında bazı organlarını çıkarıp insanları mumyalıyorlardı. Bu durum sonucunda da Mısır toplumunda tıp bilimi gelişmiştir. Tıp bilimi gelişirken mumyalama sırasında bir çok tıbbi malzeme kullanılmıştır ve ilaçlamalar yapmaya başlamıştır böylece eczacılık da gelişme imkanı bulmuştur.

Mısır’da Tıp ve Eczacılık Neden Gelişmiştir Hakkındaki Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.