Misafir Ağırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu yazımızda misafir ağırlarken nelere dikkat etmeliyiz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan sosyal bir varlıktır. Bu nedenle çevresiyle daima ilişki içerisindedir. İnsanlarla tanışır, arkadaşlıklar, dostluklar kurar. Bunun sonucunda bir ziyaretleşme, hal hatır sorma zamanları başlar. Bir kişinin bir kişiyi herhangi bir yerde özel olarak ziyaret etmesi misafir olması demektir.

Misafir olmak, misafir gelmesi, misafir ağırlanması gibi bazı kurallar çevresinde gelişen kültür unsurları bulunmaktadır. Özellikle bizim toplumumuzda misafir kutsal kabul edilir. Yani misafir değerlidir. Misafire özel hizmet edilir. Misafirperver bir toplum olarak tanıdık veya tanımadık herkese kapısı açık olan bir milletizdir. Bu nedenle her şeyde olduğu gibi misafir ağırlama konusunda estetik ve ince fikirlere sahibizdir.

Misafir ağırlarken dikkat edilmesi gereken şeyler, misafir kapıdan içeri girerken başlar, misafirlik süresince devam eder ve kapıdan çıkarken sonlandırılır. Misafir geldiğinde kapıda karşılanır. Önüne varsa terlik konur. Hoş geldiniz denilir, insanlar birbirine sarılır, halini hatrını sorar. Ayaküstü muhabbetten sonra misafir özel bir oda varsa oraya yoksa normal bir odaya alınır. Herkes nasıl rahat ediyorsa öyle oturulur.

Misafirin kim olduğuna göre muhabbet konusu açılır. Havadan, sudan, evden, işten, tarihten, kültürden, gelenekten, siyasetten ve daha birçok alandan konuşma konusu açılır. Her ne konusu olursa olsun misafire ilk söz verilir, misafirin sözü kesilmez, misafir dinlenir, misafire hürmet edilir.

Daha sonra misafire ikram yapılır. Bu o anki duruma göre değişse de çay, pastadan, çorba yemeğe kadar birçok şekilde ve tarzda yapılır. Misafir nezaketen ikramı geri çevirmez. Misafirin istediği ve sevdiği şeyler konuşulur, ikram edilir.

Misafirlik kısa süren bir sosyal ziyarettir, misafir giderken kapıya kadar yolculanır, insanlar sarılır ve dua ederek ayrılırlar, misafirin ayakkabısı önüne hazırlanır, eşyası eline verilir, ayrılık vakti gelir.

Misafir Ağırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.