Miryakefalon Savaşı Özet Kısa

17 Eylül 1176 tarihinde meydana gelen Miryakefalon savaşı Anadolu Selçuklu Devleti ve Bizans İmparatorluğu arasında Denizli Düzbel dolaylarında yapılmıştır. Anadolu Selçuklu hükümdarı olan I. Mesut vefat ettikten sonra yerine II. Kılıç Arslan tahta çıkmıştır. II. Kılıç Arslan zamanında Sakarya’dan Fırat’a kadar ülke toprakları genişletilmiştir.

Devletin sınırlarını hızla genişleten Anadolu Selçuklu Devleti Bizans İmparatorluğunu rahatsız etmeye başlamıştır. Zaman geçtikçe durumdan rahatsız olan Bizans İmparatorluğu Anadolu Selçuklu Devleti üzerine taarruza geçmiştir.

Miryakefalon Savaşının Sonuçları:

  • Bu savaş sonucunda Bizans İmparatorluğu elinde var olan toprakları korumak için savunma siyaseti izleme yoluna gitmiştir.
  • Miryakefalon savaşı ile Anadolu’nun Türk yurdu olduğu kesin olarak kanıtlanmıştır. Böylece Bizans’ın Anadolu’yu alma hayali suya düşmüştür.
  • Haçlı Seferleri ile bir üstünlüğe sahip olan Bizans İmparatorluğu bu üstünlüğü savaş sonrasında Anadolu Selçuklularına bırakmıştır ve Türkler Batıya doğru ilerlemeye başlamıştır.
  • Bizans bu savaş sonucunda kendisine biçilen ağır savaş tazminatlarını ödemeyi kabul etmiştir.

Miryakefalon Savaşı Hakkında Kısa Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Hemen Yorum Kısmından Yazın. 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.