Mimar Sinan’ın Sanat Anlayışı Nasıldır

Bu yazımızda Osmanlı Devletine pek çok eser bırakan Mimar Sinan’ın sanat anlayışına kısaca değineceğiz.

Mimar Sinan; dünyanın en büyük mimarlarındandır. Eserleri yüzyıllara mal olmuştur. Hala günümüzde geçerliliğini korumuştur. Aynı zamanda Osmanlı Mimarlığının klasik dönemine damga vurmuştur. Eserlerinde estetik ve amaçsallığı ön planda tutmuştur. Her eserinde döneme damgasını vuracak özellikler mevcuttur. Bu sayede verdiği özgün eserlerle her daim adından söz ettirmiştir.

Verdiği eserlerin çoğu İstanbul’dadır. Bahsi geçen bu eserler hala günümüz mimarlarının çözemediği donanımlara mevcuttur. İstanbul’un çehresini değiştiren isimdir. Mimar Sinan; Osmanlı imparatorluğunun gelişme çağında padişahlık yapmış Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murat gibi isimlerin mimarbaşısı görevinde bulunmuştur. Osmanlı–Türk Mimarlığı denince akla gelen ilk isimdir. Mimar Sinan 92 cami, 52 mescit, 55 medrese, 7 darül-kurra, 20 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa (hastane), 6 su yolu, 10 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 365 eser vermiştir.

Sinan, her eserinde yeni teknikler kullanmış ve bunlarda çok başarılı olmuştur. Sinan’ın kabri kendi yapıtı olan Süleymaniye Caminin bahçesindeki türbede bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.