Mimar Sinan Kimdir

Geçmişimizde tarih sahnesine ismini altın harflerle yazdıran bir çok isim vardır. Bu yazımızda sizlere önemli isimlerden biri olan Mimar Sinan hayatı kısa konusunda bilgi vereceğiz.

1489 yılında Kayseri’nin Ağırnas köyünde gözlerini dünyaya açtı. 1511 yılında İstanbul’a devşirme olarak geldi ve Acemi Oğlanlar Ocağı’na katıldı. Yıllar boyunca burada kaldı ve bir çok sanat eserini inceledi.

1516 senesinde Yavuz Sultan Selim’İn Çaldıran Seferine katılan Mimar Sinan, 1522 senesinde Rodos Seferine, 1526 yılında Mohaç Meydan Muharebesine katıldı. Mimar Sinan, bu savaşlarda üstün başarı göstermiştir ve bundan dolayı terfi etti. 1533’te Kanuni Sultan Süleyman ile İran seferine dahil oldu ve bu sefer sonucunda da Hasekilik rütbesi aldı.

Boğdan Seferi sırasında Prut nehrinden geçmek için günlerce uğraştı ancak kurulan köprüler yeterli olamadı ve bu konuda Mimar Sinan’ın bu işi başarabileceğini duyunca Mimar Sinan’dan yardım istedi. Mimar Sinan, iki hafta inceleme yaptıktan sonra kısa sürede bir köprü kurdu ve bu çalışması sonrasında Başmimarlık görevine getirildi. 49 yıl bu görevde kalacağını söyledi. 1588 senesinde Mimar Sinan hayata gözlerini yumdu.

ESERLERİ:

  • Şehzade Camii (Çıraklık Eseri)
  • Süleymaniye Camii (Kalfalık Eseri)
  • Selimiye Camii (Ustalık Eseri)

Mimar Sinan Hayatı ve Eserleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.