Mimar Sinan 4 Büyük Eseri Özellikleri Hakkında Bilgi

Mimar Sinanın 4 Eseri ve Hakkında Bilgi, Mimar Sinan 4 Eseri Nedir özellikleri

Baş mimarlık ve baş mühendislik görevleriyle Osmanlı İmparatorluğunda nam salmış bir insan olan Mimar Sinan’ın en önemli 4 eseri Selimiye, Süleymaniye, Şehzadebaşı ve Haseki camiileridir. Kendisi bu ve diğer nice eseriyle hem geçmişte hem de günümüzde büyük bir iz bırakmıştır.

Selimiye Camii

Mimar Sinan, bunun kendisinin ustalık eseri olduğunu kendi ağzından söylemiştir. 1568 senesi ile 1574 senesinin 14 Mart günü arasında inşaatı sürmüş olan camii Mimar Sinan tarafından 80 yaşındayken yapılmıştır. Cami Edirne’de bulunmaktadır. Bu caminin tek kubbe ile örtülmüş olması onu diğerlerinden farklı kılan yanıdır. 31,25 metre çapa sahip olan kubbenin yüksekliği 43,25 metredir.

Süleymaniye Camii

1551 – 1558 seneleri arasında inşaatı yapılmış olan bu eser İstanbul’da yer almaktadır ve İstanbul ile özdeşleşmiştir. Kanuni Sultan Süleyman adına yaptırılmış olan bu cami Mimar Sinan’ın kalfalık dönemi eseri olarak geçmektedir. Caminin etrafında medrese, külliye ve hamam da mevcuttur.

Şehzadebaşı Camii

1543 senesinde yapılmış olan bu eser Kanuni Sultan Süleyman tarafından ölmüş olan oğlu Şehzade Mehmet için yaptırılmıştır. İstanbul’da bulunan caminin 18,42 metre çapındaki büyük kubbesi 4 yarım kubbe üzerinde bulunmaktadır.

Haseki camii

1538 – 1551 seneleri arasında inşaatı yapılmış olan bu eser eşi Hürrem Sultan için Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. İmaret, medrese, külliye gibi başka eserler de çevresinde konuşlandırılmıştır.

Mimar Sinan’ın Eserleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.