Milli Eğitim Bakanlığının Hatalı Politikası : Alan Değişikliği

Milli Eğitim Bakanlığı kısa bir süre önce yaptığı alan değişikliği ile başta sınıf öğretmenleri olmak üzere , birçok branştan öğretmeni farklı alanlara kaydırdı. İllerde oluşan norma kadro fazlalılığını bir nebze olsun eritmek isteyen MEB , aslında öğretmenleri büyük bir pişmanlığa sürükledi. Alan değiştiren öğretmenler bunu kendileri istemedi, buna zorlandılar.

Yıllarca doğu kentlerine hapsedilmiş sınıf öğretmenleri, doğup büyüdükleri kentlerde de öğretmenlik yapabilmek arzusuyla MEB’in uygulamaya koyduğu bu oyunun bir parçası oldular. Milli Eğitim Bakanlığı atama birimi , bu durumu organize ederken tamamen norm fazlası öğretmenleri eritmek ve maliyeye daha az yüklenmek gayesini güttü. Öğretmenler , yeni alanlarında başarılı ve mutlu olabilirler mi diye düşünülmedi.

Duruma baktığımızda, en çok alan değişikliği yapan branş sınıf öğretmenliği. Alan değişikliği yapan sınıf öğretmenlerinin başta teknoloji ve tasarım öğretmenliği olmak üzere çeşitli branşlara geçiş yaptığını görmekteyiz. teknoloji ve Tasarım öğretmenliğini Türkçe, Sosyal Bilgiler , Matematik, Beden Eğitimi Öğretmenliği takip etti. Bugün geçiş yapan bu öğretmenlere sorduğumuzda ise, hemen hemen % 90’ı alan değişikliğinden memnun değil. Belki sonuç olarak , nihai hedefleri olan istedikleri illere tayinlerini çıkarttılar ya da çıkartacaklar ancak ortada bir memnuniyetsizlik var.

Yıllarca sınıf öğretmenliği üzerine üniversite eğitimi alan ,kendini bu yönde geliştiren ilkokul öğretmenleri kendilerini bir anda atölyelerde tasarım yaparken buldular. yaparken demek de yanlış, yapmaya çalışırken buldular desek yeridir. Bu durumdan oldukça pişmanlar ve derhal eski branşlarına dönmeyi istiyorlar.

MEB, bu noktada büyüklüğünü göstermeli ve bu şekilde nedamet yaşayan öğretmenleri peyderpey kendi branşlarına geçirme hususunda gerekli ciddi adımları atmalı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.