Milli Edebiyat Dönemi Özellikleri Nelerdir

Akımlardan biri olan Milli edebiyat döneminin özelliklerinin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız mutlaka yazımız okumalısınız.

Milli edebiyat dönemi; 1911 yılında Selanik’de çıkan “Genç Kalemler” dergisinde Ömer Seyfettin’in “Yeni Lisan” adlı makalesinin yayımlanmasıyla başlayan bir dönemdir. Milli Edebiyat dönemi akımı bir dil akımının etrafında gelişmiştir.

Milli edebiyat döneminin temsilcileri kaleme aldığı Şiirlerinde genellikle bireysel konulara işlemişlerdir. Aynı zamanda, roman ve öykü türünde verdiği eserlerde sosyal konular ağır basmıştır. Genel olarak milliyetçilik düşüncesi, Kurtuluş savaşı gibi konular üzerinde durulmuştur. Yine eserlerinde daha çok İstanbul dışı mekanlar tasvir edilmiştir. Bu dönemin en önemli özelliği budur. Roman ve hikayelerdeki ana tema aşktır. Kaleme alınan eserler günlük konuşma diliyle yazılmıştır.

Milli Edebiyat dönemi temsilcileri; batıyı bağnazca taklit etmeyi eleştirmiştir. Fakat Batı edebiyatının yazınsal türleri olan makale, fıkra, roman, hikaye… gibi türlerde eserler vermiştirler. Bu dönem temsilcileri “Toplum için sanat” anlayışını benimsemiştir.
Milli edebiyat dönemi başlıca temsilcileri ise; ömer Seyfettin, Ziya Gökalp, Halide Edip Adıvar, Reşat Nuri Güntekin, Mehmet Fuat Köprülü, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Yahya Kemal Beyatlıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.