Milli Bayramlar Nelerdir ve Tarihleri

Aşağıda milli bayramlar nelerdir ve tarihleri kısaca olarak ele alacağız.

Milli bayramlar, milli değerlerimizdir. Tarihte en önemli anların ve zaferlerin milli bir önemi bulunmaktadır. Milli bayramlar, tarihimizde ve kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Geçmiş ile gelecek arasında bir bağın oluşmasında etkili olmaktadır. Bu bağın sağlamlığı ancak eğitim ve öğretim ile gerçekleştirilebilir.

Milli bayramlar, Türk milletinin zafer kazandığı ve zaferini taçlandırdığı tarihlerden meydana gelmektedir. Cumhuriyet tarihinde yapıcı bir anlam ifade eden olayların yaşanması çok önemlidir. Cumhuriyete giden yol ve cumhuriyet sonrası yaşanan gelişmeler milli bayramların değerini oluşturmuştur.

Milli bayramlarımız ve tarihleri şu şekildedir:

*23 Nisan: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin açılması zamanla çocuklara armağan edilen bir bayram olarak kutlanmıştır. Milli Mücadele’de en etkin rol oynayan kararlardan biri olarak tarihe geçmiştir.

*19 Mayıs: Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Milli Mücadele’nin başladığı tarih olarak Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarihtir. Bu tarih zamanla gençlere armağan edilerek kutlanmaya başlanmıştır. Milli Mücadele’nin perçinlenmesinde etkili olmuştur.

*30 Ağustos: Zafer Bayramı

Büyük Taarruz’un zaferle neticelenmesi sonucunda 1922 yılında gerçekleşen bu olayda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temelleri atılmıştır.

*29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim 1923 yılında cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Cumhuriyetin kurucusu ve kurucu cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’tür. Cumhuriyet bir rejim olarak kabul edilmiştir. Yeni Türk devleti kurulmuştur.

Milli Bayramlar Nelerdir ve Tarihleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Milli Bayramlar Nelerdir ve Tarihleri ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Tokat birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.