Mikroskop Nedir Ne İşe Yarar

Laboratuvarlarda en çok kullanılan aletlerden olan Mikroskopun ne olduğunu ve ne işe yaradığını kısaca sizlerle paylaşacağız.

Mikroskop; Gözle görülemeyecek kadar küçük olan nesnelerin görülmesine yardımcı olan alettir.  Geçmişte mikroskop sadece tıbbi alanlarda kullanılmaktaydı. Şimdilerde ise bu alet jeologlar tarafından da kullanılmaktadır. Jeologlar; mikroskop ile kütle yapısını ve yer altı kaynaklarını incelemek için kullanılır.

Ayrıca mikroskoptan endüstriyel alanlarda metal ve kumaş yapımınında kullanılan maddelerin incelenmesinde yararlanılır. Tıp sektöründe ise hastalık kaynağı olan bakteri ve diğer organizmalar mikroskop sayesinde incelenir. Çünkü mikroskop sayesinde incelenen nesneye en ince noktasına kadar yakınlaşılır. Bu sayede hastalığa neden olan tüm mikroorganizmalar ayrıntılarına kadar incelenir.

Mikroskop cisim üzerinde bulunan ışık toplayıcı bir mercek yardımıyla ışığı, yukarıya yansıtır. Cisim ne kadar ince ve saydam olursa görüntü o kadar net elde edilir. Mikroskobun büyütme gücü 12 – 2000 civarındadır. Mikroskoptaki objektif sayesinde görüntüler üzerinde oynamalar da yapılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.