Mikroskobun Tarihsel Gelişimi Nasıldır

Yeryüzünde yaşayan bir çok insan, hayvan, bitki ve mikroorganizmalar vardır. İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler gözle görülen canlılar olurken mikroorganizmalar gözle görülemeyen canlılardır. Mikroorganizma dediğimiz bu canlılar ancak ve ancak sadece mikroskop dediğimiz alet ile görülebilmektedir ve bu alet sayesinde de bu canlılar incelenerek araştırmalar yapılmaktadır ve mikroskop sayesinde bu canlılar hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Peki mikroskobun tarihsel gelişimi nasıldır?

Mikroskobun mucidi Hollandalı Zacharias Janssen’dir. Janssen’in 1590’lı yıllarda bir teleskobu tamir etmeye kalktığı ve bu sayede de mikroskobu icat ettiği söylenmektedir. Fakat aynı zaman diliminde Hollandalı, Almanya’lı, İngiltere’li ve İtalya’lı bilim adamları da mercek sistemi ters çevrilmiş olan teleskobun cisimleri büyütmek için kullanabileceğini fark etmişlerdir.

Hollandalı Zacharias Janssen’in icat ettiği teleskobu Galileo cisimleri 2 bin defa büyüten bir mikroskop olarak geliştirmeyi başarmıştır. Geliştirilen bu mikroskop adı verilen alet sayesinde zararlı olan mikroskobik canlıların yani sadece mikroskop ile incelenebilen canlıların incelenerek bir çok hastalığın tanısının konulması ve tedavilerinin yapılması sağlanmıştır.

Günümüzde kullanılan mikroskobun ana hatları ise 17. yüzyılda Hollandalı Antoni ve Leeuvenhoek ve İngiliz bilim adamı Robert Hooke tarafından geliştirilmiştir.

Günümüzde kullanılan elektron mikroskobunun ilk türü ise 1932 senesinde Berlin’de M. Knoli ve E. Ruska tarafından icat edilmiştir. O dönemlerde mikroskop ile ilgili meydana gelen önemli gelişmeler ve yapılan çalışmalar yazılı olarak kaydedilmiştir ve her yapılan çalışmalarda mikroskobun büyütme oranları binlerce defa daha da büyütülmüştür ve günümüzdeki halini almıştır.

Mikroskobun Geçmişten Günümüze Gelişimi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

33 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.